Dom Józefa Mehoffera bilety, cennik i ogród

Dom Józefa Mehoffera, mieszczący się niedaleko od Rynku Głównego przy ulicy Krupniczej 26 w Krakowie, jest jednym z oddziałów Muzeum Narodowego i miejscem o szczególnym znaczeniu dla historii polskiej sztuki. Kamienica znana także jako Pałacyk pod Szyszkami, zawdzięcza swoją nazwę dekoracjom przedstawiającym szyszki pinii w hall i na klatce schodowej, jest muzeum poświęconym twórczości Józefa Mehoffera, słynnego malarza i witrażysty z okresu Młodej Polski. Ile kosztują bilety? Kiedy wstęp jest darmowy? Co można zobaczyć w muzeum Mehoffera?

Józef Mehoffer (1869-1946)
Był jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiej secesji oraz modernizmu. Ukończył krakowską ASP pod kierunkiem Jana Matejki, studiował w Wiedniu i Paryżu. W twórczości łączył elementy malarstwa akademickiego, impresjonizmu i secesji. Najbardziej znany jest z malarstwa portretowego, monumentalnych dzieł dekoracyjnych oraz witraży, z których najsłynniejszy cykl powstał dla katedry we Fryburgu. Mehoffer był również twórcą kompozycji pełnych symboliki, jak słynny “Dziwny ogród” z 1903 roku. Podczas II wojny światowej został internowany w niemieckim obozie przesiedleńczym, ale dzięki interwencji dyplomatycznej udało mu się powrócić do Krakowa

 

Muzeum Dom Józefa Mehoffera informacje praktyczne

Muzeum Dom Józefa Mehoffera znajduje się w niewielkiej piętrowej kamienicy przy ul. Krupniczej 26. Niestety, okolica ta znajduje się w obrębie bardzo drogiej strefy płatnego parkowania, a ze względu na niewielką liczbę miejsc parkingowych zmniejszonych jeszcze przez utworzenie Parku Szymborskiej, dość trudno tu zaparkować.

Najłatwiejszy dojazd komunikacją publiczną to dojazd tramwajem lub autobusem na przystanki Teatr Bagatela i przejście piechotą do budynku muzeum.

Zwiedzanie muzeum nie jest przesadnie drogie, można nawet powiedzieć że jak na warunki Krakowa są dość tanie. Bilet normalny w cenniku w 2024 roku kosztuje 18 złotych, a bilet ulgowy to koszt 14 złotych. Wejście dla uczniów za okazaniem legitymacji uczniowskiej lub dla studentów za okazaniem legitymacji studenckiej to koszt zaledwie 1 zł. Podobnie jak w wielu najlepszych muzeach w Krakowie znajdziemy tu dzień darmowego zwiedzania, którym jest wtorek.

Muzeum jest zamknięte w poniedziałki, w wtorki otwarte od 10:00 do 18:00, a od środy do niedzieli od 10:00 do 16:00.

Muzeum Dom Józefa Mehoffera zbiory


Muzeum znajduje się w niewielkiej kamienicy, która należała do dziadków Stanisława Wyspiańskiego. Sam Wyspiański przyszedł na świat właśnie w tym domu w 1869 roku. Kamienica przeszła na własność Józefa Szujskiego i przebudowano ją w 1873 roku. W 1932 roku kupi ją Józef Mehoffer.

Po zakupie przystąpił do jej remontu i urządzania wnętrz zgodnie z własną wizją. Był to nie tylko dom rodzinny, ale także miejsce pracy, gdzie artysta tworzył i gromadził swoje dzieła. Mehoffer zadbał również o przylegający do kamienicy ogród, który, mimo niewielkich rozmiarów, stanowi dziś dużą atrakcję.

Ogród przy kamienicy, choć mały (0,16 hektara), składa się z trawnika, alejek, krzewów róż i owocowych drzew. Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest potężny wiąz. Ogród, podobnie jak dom, pojawiał się w pracach Mehoffera, m.in. na obrazie „Przed domem” z 1946 roku. Po wojnie, kiedy ogród uległ dewastacji, został odrestaurowany i przywrócony publiczności w 2004 roku.

Muzeum Józefa Mehoffera oferuje zwiedzającym możliwość zapoznania się z dorobkiem artysty oraz życiem codziennym jego rodziny. Wnętrza kamienicy zostały wiernie odtworzone na podstawie archiwalnych zdjęć i wspomnień rodziny artysty. Odtworzono wygląd części mieszkalnych oraz oczywiście pracownię Mehoffera.

Muzeum to 16 dostępnych do zwiedzania pomieszczeń w tym pokój stołowy, bibliotekę czy salon, o powierzchni 400 metrów kwadratowych. Znajdują się tu liczne dzieła Mehoffera, w tym obrazy takie jak „Portret żony na tle Pegaza” oraz „Na letnim mieszkaniu” czy też rysunki jak chociażby szkic Kościoła Bożego Ciała ze Lwowa. Warto zwrócić uwagę na klatkę schodową ze zdobieniami w kształcie szyszek pinii.

Muzeum gromadzi także witraże takie jak „Caritas” oraz „Wiara, Nadzieja, Miłość”. Część zbiorów, takie jak meble i pamiątki rodzinne, została przekazana muzeum przez potomków artysty, część pochodzi z innych oddziałów muzealnych. Muzeum to nie tylko obrazy, szkice, czy rysunki ale też kolekcja starych mebli czy rzeźb. Atrakcją jest też wyjście na ogród w którym funkcjonuje kawiarnia. Fani polskiej sztuki mogą w Krakowie wybrać się też do muzeum w kamienicy Jana Matejki – Dom Jana Matejki.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl