Baszta Sandomierska. Bilety, opinie i zwiedzanie. Cennik

W Krakowie mało jest ciekawych punktów widokowych dlatego też turyści chwytają się każdej okazji by jeśli już jakiś punkt jest to z niego skorzystać. Jednym z miejsc z których można z góry popatrzeć na Kraków jest najwyższa ze znajdujących się na Wawelu baszt – Baszta Sandomierska. Czy warto zwiedzić Basztę Sandomierską? Jaki jest cennik Baszty Sandomierskiej? Ile kosztuje zwiedzanie? Gdzie kupić bilety? Oto krótki przewodnik po zwiedzaniu Baszty Sandomierskiej i widok z baszty.

Zwiedzanie całego Wawelu oraz cenniki poszczególnych wystaw bywają dosyć drogie. Są jednak na Wzgórzu Wawelskim darmowe atrakcje, są też i atrakcje dość tanie. Obok Ogrodów Królewskich jedną z takich atrakcji jest Baszta Sandomierska.

Baszta Sandomierska cennik i informacje praktyczne

Widok z baszty. Widoczna m.in. wieża SLR Krzemionki, wieże kościoła na Skałce, zarysy wież sanktuarium JPII oraz sanktuarium w łagiewnikach, koło i balon widokowy, fragment mostu Grunwaldzkiego, bulwary wiślane i ul. Smocza (Rybaki).

Baszta Sandomierska zdecydowanie nie należy do najpopularniejszych atrakcji na Wawelu. W sumie to po prostu wieża z której okien roztaczają się widoki na okolicę co samo w sobie jest ciekawe bowiem takich miejsc w Krakowie jest jak na lekarstwo.

Baszta to kilkupiętrowa konstrukcja, która znajduje się w południowo-wschodnim rogu Wzgórza Wawelskiego, niedaleko Smoczej Jamy i Drogi do Zamku. Wstęp na szczyt baszty jest biletowany i wiedzie przez schody znajdujące się w środku baszty. Bilety na zwiedzanie baszty można kupić online, w kasie biletowej zamku oraz w znajdujących się na wzgórzu automatach biletowych.

Jeden z automatów znajduje się przed samym wejściem do baszty. W przeciwieństwie do biletów na najważniejsze ekspozycje tutaj biletów nie trzeba rezerwować. Baszta nie należy do najpopularniejszych atrakcji. Oferuje, tylko i aż, widok na Wisłę i okolice. Widok przez niewielkie okna, nie ma tu żadnego tarasu widokowego. Generalnie szkoda czasu na zwiedzanie.

Jaki jest cennik biletów Baszty Sandomierskiej na Wawelu? Bilet normalny to w 2024 roku koszt 6 złotych, a ulgowy to 3 złote. To dość uczciwa cena za wstęp chociaż gdyby bilety były tańsze cena byłaby uczciwsza. Można tu wejść posiadając bilety na niektóre z tras oraz na cały Wawel.

Widok w drugą stronę

Jakie są godziny otwarcia baszty? Kiedy jest dostępna do wstępu? Wejście na basztę możliwe jest w wybrane dni w majówkę i weekendy w maju i czerwcu, a następnie otwarta jest codziennie w sezonie turystycznym czyli w lipcu i sierpniu. Później otwarta jest w soboty, niedziele w weekendy do końca października. Później już nieczynna aż do końca kwietnia.

Baszta Sandomierska krótka historia

Baszta Sandomierska i mur obronny. Baszta jeszcze bez odbudowanych wykuszy i późniejszych dobudówek. Na pierwszym planie widoczna dorożka z żołnierzami. Róg Rybaki i Bernardyńskiej. Fot. Domena Publiczna; NAC; syg. 2-2776

Baszta Sandomierska została wzniesiona w XV wieku w czasie panowania Kazimierza Jagiellończyka jako część fortyfikacji Zamku Królewskiego. Pierwsza pisana wzmianka o Baszcie Sandomierskiej pochodzą z 1462 roku. Jej budowa miała na celu ochronę południowo-zachodniego narożnika zamku, służyła też za więzienie dla szlachty sandomierskiej.

Baszta wielokrotnie była przebudowywana. Najpierw w XVI-XVII wieku zamieniono ją na kwaterę dla pachołków. Później do ważniejszej przebudowy doszło w czasie austriackiej okupacji w 1859 roku gdy na przykład dobudowano klatkę schodową.

Baszta Sandomierska z ul. Rybaki w 1933 roku. Fot. Domena Publiczna; NAC, syg. 1-U-2956-9

Później austriackie przeróbki zostały usunięte, a w latach 2003-2004 odbudowano wykusze, ganek i zbudowano nowe schody.

Wraz z rozwojem nowoczesnych broni baszty straciły na obronnym znaczeniu i niektóre zostały rozebrane. Obok Baszty Sandomierskiej znajdowały się jeszcze trzy baszty (Tęczyńska, Szlachecka i Kobieca zwana Panieńską), które nie zachowały się do dzisiejszych czasów. Tu dowiecie się gdzie zaparkować koło Wawelu.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl