Wiosna i jesień w Polsce to pory roku w czasie których nie trudno o deszczowe dni. Czy deszcz w Krakowie oznacza, że trzeba zrezygnować ze zwiedzania? Wiele osób zastanawia się co robić w Krakowie gdy pada deszcz. Jakie są najlepsze atrakcje pod dachem w Krakowie? Co robić w Krakowie gdy pada? Podpowiadamy kilka atrakcji na deszczowe dni w Krakowie.
Zwiedzać muzea
Dla osób, które nie lubią przechadzać się ulicami Krakowa w deszczu dobrym pomysłem na rozrywkę w deszczowe dni jest zwiedzanie krakowskich muzeów. W mieście jest kilkadziesiąt mniej lub bardziej ciekawych placówek muzealnych. Do najbardziej znanych zaliczyć można między innymi Muzeum Czartoryskich, zbiory Zamku Królewskiego na Wawelu czy też Fabrykę Emalia Oskara Schidnlera. Tutaj nasz subiektywny przegląd najlepszych muzeów w Krakowie. Właściwie każde z nich nadaje się na zwiedzanie w deszczowy dzień, poza Muzeum Lotnictwa w którym znaczna część zbiorów znajduje się na wystawie plenerowej.
Najlepiej gdy zwiedzanie krakowskich muzeów przypadnie nam na deszczowy wtorek bowiem we wtorek za darmo możemy zobaczyć jedne z najciekawszych krakowskich placówek muzealnych. Wiele z muzeów w centrum Krakowa znajduje się w naprawdę bliskiej odległości od siebie. Z Muzeum Czartoryskich łatwo przejdziemy do Muzeum Farmacji, Domu Jana Matejki czy do Galerii Sztuki Polskiej w Sukiennicach, a więc nawet w deszczu pomiędzy muzeami nie trzeba będzie dużo spacerować.
Zwiedzanie kościołów
Kraków kościołami stoi. W samym centrum w obrębie Starego Miasta znajdziemy wiele interesujących kościołów do których można wybrać się w deszczowy dzień. Tak samo jak w przypadku muzeów znajdują się one dość blisko siebie. Do zwiedzania mamy na przykład bazylikę mariacką, warte uwagi świątynie to też kolegiata św. Anny, kościół Na Piasku, kościół Franciszkanów, Kościół Piotra i Pawła czy Kościół św. Andrzeja oraz znajdująca się na Wzgórzu Wawelskim katedra z grobami królewskimi. Wstęp na zwiedzanie Kościoła Mariackiego oraz Katedry Wawelskiej to płatne atrakcje ale pozostałe kościoły możemy odwiedzić bez opłat za wstęp.
Iść do kina
W deszczowe dni w Krakowie możemy wybrać się do kina. Tutaj wybór również jest niezwykle szeroki. W samym centrum znajdziemy ciekawe studyjne Kino Pod Baranami, a nieco dalej koło Parku Krakowskiego kolejne niewielkie studyjne Kino Mikro. Niedaleko centrum Krakowa wpaść można do Kina Kijów, a jeśli zależy nam na bardziej nowoczesnych placówkach to do dyspozycji mamy na przykład Multikino koło centrum handlowego Serenada. W Galerii Kazimierz znajduje się kino Cinema City, które znajdziemy też w galerii handlowej Bonarka. W centrum handlowym Zakopianka znajduje się kino IMAX. Wybór kin w Krakowie jest naprawdę szeroki.
Iść na zakupy
Gdy pada w Krakowie możemy wybrać się na zakupy do jednej z większych galerii handlowych. Tuż obok dworca głównego znajduje się Galeria Krakowska. Odjeżdżając trochę od centrum Krakowa możemy wybrać się na zakupy do centrum handlowego Bonarka. W kierunku Nowej Huty znajdziemy centrum handlowe Serenada. Dużym centrum handlowym w Krakowie jest też Galeria Bronowice niedaleko sklepu Ikea i Makro. Dla osób dysponujących nieco większym budżetem swoje drzwi otwiera znajdujący się zaraz koło Rynku Głównego Pasaż 13 czyli krakowski Vitkac z butikami znanych marek modowych, niewielką restauracją czy sklepem delikatesowym.
Iść na basen
Gdy pada nie możemy skorzystać z miejsc takich jak Plaża Bagry, malownicze kąpielisko Zakrzówek czy jedyny odkryty basen w Krakowie – Basen Wandzianka koło Zalewu Nowohuckiego ale możemy wybrać się do Parku Wodnego. Krakowski Park Wodny znajdujący się niedaleko Multikina i Serenady to kompleks basenów i zjeżdżalni otwarty od 8:00 do 22:00 przez wszystkie dni w tygodniu. Atrakcja ta znajduje się nieco dalej od centrum ale dość łatwo do niej dojechać nawet za pośrednictwem komunikacji miejskiej.
Iść do restauracji lub kawiarni
Kraków to również lepsze lub gorsze restauracje. Wiele z położonych w centrum lokali gastronomicznych uważamy za pułapki na turystów oferujące wysokie ceny jednocześnie przy niskiej jakości ale nie znaczy to, że wszystkie restauracje w Krakowie są złe. Wręcz przeciwnie. To w Krakowie wszak znajduje się jedyna polska restauracja nagrodzona dwiema Gwiazdkami Michelin. Gdzie iść do restauracji w Krakowie? To już zależy od naszego budżetu.
Jeśli mamy do wydania nieco więcej warto skorzystać z rekomendacji Przewodnika Michelin, jeśli dysponujemy mniejszym budżetem ciekawą opcją są nawet tanie bary mleczne. Te położone w dzielnicy Nowa Huta działają w niej od dziesiątek lat i zapewniają niskie ceny oraz niezapomniane wrażenia bowiem ich wystrój nie zmienił się od czasów PRL-u.
Wyjście do kawiarni również jest ciekawą opcją. Do dyspozycji mamy nowoczesne instagramowe kawiarnie takie jak chociażby EL&N London przy Sławkowskiej 3 albo coś bardziej tradycyjnego jak Nowa Prowincja, Camelot czy też słynne Eszeweria lub Alchemia. W Krakowie znajdziemy też popularne sieciówki jak Starbucks chociaż nie są to aż tak klimatyczne i wyjątkowe miejsca jak kawiarnie typowo krakowskie.
Inne atrakcje pod dachem
Na deszczowy dzień w Krakowie można wybrać również inne komercyjne atrakcje. Wyjście na strzelnice, jazda gokartem, jeden z licznych escape roomów, muzeum starych gier typu flippery lub pub z grami planszowymi, symulator jazdy samochodem, symulator lotu samolotem pasażerskim, ścianki wspinaczkowe, symulator gry w golfa, sauna lub spa, siłownia, kryte lodowisko Cracovii to tylko niektóre z atrakcji pod dachem na brzydką pogodę w Krakowie.