Kraków należy do tych miast, które w poszukiwaniu atrakcji odwiedzać można przez cały rok. Lista rzeczy, które warto zobaczyć w Krakowie raczej nie zmienia się w zależności od pory roku ale jesienią w Krakowie jest kilka atrakcji, których próżno szukać o innej porze roku. Co robić jesienią w Krakowie? Jakie są jesienne atrakcje Krakowa? Podpowiadamy.
Spacer w jesiennej atmosferze
Złota polska jesień w Krakowie to możliwość przejścia się na wyjątkowy spacer w urokliwych okolicznościach. Miejsca na jesienny spacer w Krakowie długo szukać nie trzeba. Nawet przejście się Plantami dookoła Starego Miasta pozwoli nam zobaczyć drzewa w unikalnej jesiennej szacie czy też nazbierać kasztanów. Na jesienny spacer polecamy park Planty. Będące jednym z najstarszych parków miejskich w Polsce Planty oferują wspaniałe widoki na pozostałości po średniowiecznych umocnieniach Krakowa w postaci Bramy Floriańskiej czy Barbakanu.
Dobre miejsce na spacer jesienią to także Park Wojciecha Bednarskiego, a także prowadzącą z Salwatora na Kopiec Kościuszki aleję Waszyngtona. Można przejść się do Parku Jordana ale w sumie nie trzeba. Dla miłośników spacerów i historii jest jeszcze jedno interesujące miejsce, które jesienią nabiera jeszcze bardziej wyjątkowego charakteru.
Cmentarz Rakowicki
Cmentarz Rakowicki obok Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie, Rossy w Wilnie i Powązek w Warszawie to jedna z najważniejszych polskich nekropolii. Na Cmentarzu Rakowickim pochowanych jest wiele znanych osobistości, w tym Jan Matejko, Stanisław Wyspiański czy Marek Grechuta i Franciszek Smuda. Ze względu na to, że najsłynniejszy krakowski cmentarz ma formę parku to najładniej wygląda wczesną jesienią gdy dni są wciąż dość ciepłe i słoneczne, a liście mają już jesienne barwy.
Jesienny spacer pośród zabytkowych nagrobków i pomników to nie tylko podróż przez historię, ale także chwila refleksji w spokojnej, niemal kontemplacyjnej atmosferze. Warto pamiętać, że wraz z nadejściem jesieni godziny otwarcia Cmentarza Rakowickiego w Krakowie ulegają skróceniu.
Tutaj szerzej opisujemy historię i zwiedzanie najsłynniejszego krakowskiego cmentarza. W poszukiwaniu zabytkowych nagrobków i miejsc spoczynku wybitnych osobistości Krakowa można też wybrać się na Cmentarz Podgórski.
Wszystkich Świętych
Najbardziej wyjątkowym dniem na odwiedzanie krakowskich cmentarzy jest oczywiście 1 listopada każdego roku i dni bezpośrednio przed i bezpośrednio po tej dacie. Turystom z Polski tego fenomenu wyjaśniać nie trzeba ale dla osób przyjeżdżających z zagranicy to wyjątkowy wyjątkowe zjawisko z którym rzadko ma się do czynienia w innych krajach.
1 listopada każdego roku w Polsce i w miastach, które odebrano Polsce po II wojnie światowej, mieszkańcy tradycyjnie wybierają się odwiedzać groby bliskich z okazji uroczystości Wszystkich Świętych. Na krakowskich cmentarzach, takich jak Cmentarz Rakowicki, groby są ozdabiane tysiącami płonących zniczy i kwiatów, co po zmroku tworzy oszałamiający, niemal mistyczny widok.
Jest to również okazja do odwiedzenia grobów znamienitych osobistości, takich jak Jan Matejko, pod których nagrobkami mieszkańcy Krakowa rozstawiają dosłownie tysiące rozpalonych zniczy. Tradycja głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze robi niezwykłe wrażenie na odwiedzających miasto turystach zagranicznych
Warto pamiętać, że 1 listopada cmentarze w Krakowie zwykle można odwiedzać przez całą dobę. Ze względu na święto należy spodziewać się dużych utrudnień komunikacyjnych w Krakowie w okolicach wszystkich dużych cmentarzy, a także również poza nimi oraz na drogach dojazdowych do miasta. Na spacer na cmentarz 1 listopada lepiej więc wybrać się naprawdę późnym wieczorem po 21 lub nawet 22 czy 23:00 gdy nie ma już tłumów na cmentarzach i da się już bezpośrednio przy nich zaparkować. Tego dnia na ulice wyjeżdżają wprawdzie specjalnie uruchomione linie komunikacji miejskiej ale tłumy są ogromne i w korku można utknąć na długie minuty.
Darmowe zwiedzanie Wawelu
Wiele muzeów w Krakowie oferuje dzień darmowego zwiedzania, który w tych najciekawszych krakowskich muzeach wypada we wtorek. Dla chętnych na zwiedzanie Wawelu odwiedziny Krakowa jesienią, a dokładnie w listopadzie, to wyjątkowa okazja na to, by zobaczyć cały Wawel (poza katedrą Wawelską) całkowicie za darmo.
Każdego roku w listopadzie organizowana jest akcja Darmowy Listopad w czasie której można zwiedzać wiele polskich rezydencji królewskich korzystając z darmowych wejściówek. W listopadzie za darmo zobaczyć można najważniejsze zbiory na Wawelu. Akcja ta cieszy się ogromną popularnością bowiem bilety na zwiedzanie Wawelu są drogie dlatego warto zarezerwować wejściówki z odpowiednim wyprzedzeniem aby uniknąć rozczarowania. Darmowe wejściówki można rezerwować z około dwutygodniowym wyprzedzeniem. Akcja darmowego zwiedzania Wawelu trwa przez cały listopad.
11 listopada Narodowe Święto Niepodległości
Tej daty Polakom przedstawiać nie trzeba ale dla gości zagranicznych to data nieznana i przy okazji ciekawa jesienna atrakcja Krakowa. W dniu 31 października 1918 roku to właśnie Kraków stał się pierwszym miastem odzyskującym niepodległość od austriackiego zaborcy. Kolejnego dnia czyli 1 listopada 1918 roku niepodległość miał odzyskać Lwów, którego mieszkańcy musieli jednak stanąć do ponownej obrony swojego ukochanego miasta. Jako datę odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów Polacy świętują 11 listopada (warto jednak pamiętać, że nie była to oficjalna i faktyczna data odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, a święto ustanowiono dopiero w 1937 roku w czasach rządów sanacji bowiem data wiązała się z upamiętnieniem zmarłego 2 lata wcześniej dyktatora).
Faktem jest, że z okazji 11 listopada Kraków przystrojony jest w narodowe barwy, które pojawiają się na najważniejszych zabytkach jak widoczna powyżej Wieża Ratuszowa czy nawet na Kopcu Kościuszki z którego spuszczana jest ogromna flaga. Na ulicach miasta odbywają się pochody i uroczystości łącznie ze złożeniem kwiatów pod symbolicznym Grobem Nieznanego Żołnierza koło Pomnika Grunwaldzkiego. Obchody to kolejna wyjątkowa jesienna atrakcja Krakowa unikalna dla tej pory roku.
Jarmark Bożonarodzeniowy
Zima zaczyna się dopiero w drugiej połowie grudnia, a więc do jesiennych atrakcji Krakowa z powodzeniem można zaliczyć rozpoczynający się zwykle pod koniec listopada jarmark bożonarodzeniowy.
Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie jest jednym z najbardziej znanych jarmarków w Polsce ale znany jest nie tylko ze swojego uroku i wyglądu ale za sprawą bardzo wysokich cen i dyskusyjnej oferty gastronomicznej. Odwiedzających jarmark przestrzegamy przed sztuczką stosowaną przez wystawców ze stoisk gastronomicznych gdzie podawana jest cena za 100 gramów produktu, a nie finalna cena porcji. Wówczas za niskiej jakości jedzenie możemy zapłacić tyle samo co za obiad w dobrej restauracji.