Eros Bendato znaczenie. Głowa na Rynku w Krakowie

W Krakowie znajduje się wiele pomników i rzeźb, ale chyba żadna nie wzbudziła tylu kontrowersji co dzieło stojące na Rynku Głównym pod Wieżą Ratuszową – Eros Bendato Igora Mitoraja. Tak zwana Głowa Mitoraja na Rynku w Krakowie ciekawi wielu turystów. Co oznacza? Jakie jest jej znaczenie? Co znaczy Eros Bendato?

Rzeźba “Eros Bendato” autorstwa Igora Mitoraja znajduje się w pobliżu Wieży Ratuszowej na Rynku Głównym w Krakowie. Monumentalna głowa odlana z brązu przybyła do Krakowa w 2005 roku. Rzeźba waży 1900 kilogramów, ma 370 cm długości, 290 cm szerokości i 225 cm wysokości. Artysta stworzył ją w 1999 roku w kilku egzemplarzach, a w 2005 roku oddał ją jako dar dla Krakowa.

Jeden z egzemplarzy znajduje się w St. Louis w amerykańskim stanie Missouri przy Market Street, kolejny przy Via Canova w Lugano w Szwajcarii, w Instytucie Sztuki Scrapolato w Minneapolis, a inny w Krakowie. Można ją było zobaczyć też w Madrycie. Egzemplarze nieznacznie się od siebie różnią ale sens i znaczenie jest takie samo.

Co oznacza Eros Bendato?

Rzeźba przekazana miastu Kraków została postawiona na jednym z najbardziej reprezentacyjnych placów w Europie. Jakie jest znaczenie rzeźby stojącej na Rynku Głównym?

Rzeźba jest ogromną brązową głową przedstawiającą Erosa (greckiego boga miłości) owiniętą opaskami. Rzeźba przyzpomina nieco starożytny pomnik Erosa z tym, że postać jest przewrócona na bok i owinięta bandażem okrywającym nos i usta. Najpopularniejszą interpretacją znaczenia rzeźby jest spętanie i zniewolenie miłością. Inne interpretacje to twierdzenie, że Eros reprezentuje cywilizację – rozbitą lub utrzymaną w całości przez bandaże.

Początkowo lokalizacja na Rynku miała być tymczasowa. Umieszczenie rzeźby w tym miejscu wywołało ożywioną dyskusję w mieście. Niektórzy krytycy kwestionowali walory estetyczne rzeźby i sugerowali, aby ustawić ją albo przed Galerią Krakowską i budynkiem starego dworca przy pl. Jana Nowaka Jeziorańskiego albo przed Teatrem Słowackiego.

Ostatecznie rzeźba Mitoraja Eros Bendato znana jako Głowa Mitoraja została postawiona przy Wieży Ratuszowej i nie wygląda na to, by kiedykolwiek miała zostać stamtąd przeniesiona.

Ciekawostką dla fanów Igora Mitoraja odwiedzających Kraków jest to, że przed Operą Krakowską niedaleko od centrum przy ul. Iwony Borowieckiej znajduje się inna rzeźba Mitoraja czyi Narodziny Erosa (Nascita di Eros).

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl