Gdzie nad wodę w Krakowie? Gdzie się kąpać i spacerować?

Latem gdy temperatury w mieście osiągają naprawdę Wysokie poziomy wielu mieszkańców Krakowa marzy o wyjeździe nad wodę. Nie każdy może pozwolić sobie na wyjazd poza miasto więc wiele osób zastanawia się gdzie nad wodę w Krakowie. Gdzie w Krakowie można jechać nad wodę? Gdzie się kąpać w Krakowie i iść na plaże? Oto nasz przewodnik po najlepszych miejscach nad wodą w Krakowie. Gdzie się kąpać, a gdzie opalać?

By wybrać się nad wodę wcale nie trzeba jechać za Kraków bowiem i w Krakowie są ciekawe miejsca zarówno na opalanie się nad brzegiem jak i kąpieliska do pływania. Tekst podzielimy na kąpieliska bezpłatne w Krakowie, dodamy też miejsca płatne w których można pływać, a także na miejsca niestrzeżone w których kąpiel jest albo zabroniona albo niewskazana. Gdzie nad wodę w Krakowie?

Kąpielisko Zakrzówek

Zdecydowanie najlepszym kąpieliskiem w Krakowie bez dwóch zdań jest kąpielisko uruchomione kilka lat temu na Zakrzówku. Kąpielisko Zakrzówek bije rekordy popularności nie tylko za sprawą tego, że do dyspozycji kąpiących są tu pływające baseny o różnej głębokości oraz opieka ratowników, ale być może przede wszystkim z powodu niezwykłej scenerii.

Kąpielisko ma formę podestów na tafli Zalewu Zakrzówek powstałego po zalaniu dawnego kamieniołomu. Skalne ściany dawnego kamieniołomu to naprawdę niezwykła sceneria przez co kąpielisko na Zakrzówku cieszy się gigantyczną popularnością. Tak wielką, że w okresie największej popularności wejścia na Zakrzówek są limitowane do 1000 przebywających jednocześnie na kąpielisku.

To nie szkodzi bowiem Zakrzówek to nie tylko kąpielisko i niesamowity zalew ale także inne atrakcje. Nad kąpieliskiem znajduje się kawiarnia z ciekawym widokiem, dodatkowo obszar zalewu otaczają alejki parkowe. Jest tu też kąpielisko dla psów, a także punkt widokowy na Wawel. Niedaleko znajdują się kawerny, jaskinie i popularne Skałki Twardowskiego.

Zakrzówek to zdecydowanie najlepsze miejsce nad wodą w Krakowie. Jest tylko jedno “ale”. Wspomniany już limit, a także trudności z parkowaniem. Parking jest blisko kąpieliska ale nie można na niego wjechać, a miejsc parkingowych w dalszej okolicy jest jak na lekarstwo. Dojazd i parkowanie na Zakrzówku to prawdziwy koszmar.

Kąpielisko Bagry

Nieco mniej spektakularne ale również dość interesujące miejsce nad wodą w Krakowie, gdzie oczywiście można są kąpać, jest plaża Bagry i powstałe tutaj kąpielisko. Zalew Bagry to zbiornik wodny utworzony w miejscu dawnej żwirowni około 1945 roku. Dziś nad brzegami zalewu o powierzchni około 31,4 hektara działa plaża z kąpieliskiem. Piaszczysta plaża nie jest zbyt duża, dlatego nie można powiedzieć że jest to najlepsze miejsce nad wodą bowiem jest tu tłoczno.

Bagry to nie tylko plaża z kąpieliskiem w którym jakość wody kontrolowana jest przez sanepid ale również inne atrakcje. Działają tu wypożyczalnie sprzętu wodnego takiego jak kajaki czy rowery wodne, można przejść się na pomost albo przejść dookoła zalewu by obserwować ptactwo wodne i inną przyrodę w tym zaskrońce czy jaszczurki. Nad brzegami zalewu znajdują się też place zabaw czy ławeczki i siłownia plenerowa.

Do wad Plaży Bagry, poza tym że jest tu tłoczno, można zaliczyć dojazd. Dojazd jest trudny, a miejsc parkingowych jest mało. Na szczęście – jeszcze – znajdują się poza strefą płatnego parkowania.

Basen Wandzianka

W wodach położonego obok Zalewu Nowohuckiego nie można pływać ale jest za to Basen Wandzianka. Basen znajdujący się w kompleksie sportowym KS Wanda przy ul. Bulwarowej 39 to idealne miejsce na kąpiel w Krakowie w sezonie letnim bez konieczności wyjeżdżania poza miasto.

Basen Wandzianka to jedyny w Krakowie odkryty basen
, basen o różnej głębokości (około 120 cm w części płytkiej i nawet do 180 cm w obszarze dla zaawansowanych) z atrakcjami takimi jak zjeżdżalnie. Niestety jest to pierwsze z płatnych miejsc na kąpiel w Krakowie. W cenniku w latach ubiegłych bilet normalny kosztował 30 zł za cały dzień (10.00-18.00) lub 20 zł za wejście po południu (15.00-18.00). Cennik na rok 2024 jeszcze nie jest znany.

Do atrakcji kompleksu zaliczyć można także solarium czy saunę oraz strefę gastronomiczną działającą na miejscu. Można tu też wypożyczyć leżaki. Niestety wadą jest cena, ale zaletą jest to, że basen akceptował karty Multisport.

Kąpielisko Przylasek Rusiecki

Przylasek Rusiecki w Krakowie koło Nowej Huty to kompleks kilkunastu akwenów wodnych powstałych po zalaniu żwirowni funkcjonujących tu w latach 50. i 60. ubiegłego wieku. Na akwenie oznaczonym numer 1 przeprowadzono gruntową modernizację i przekształcono go w bardzo popularne kąpielisko.

Kąpielisko w Przylasku Rusieckim dysponuje dużą piaszczystą plażą o całkiem pokaźnym rozmiarze. Nad brzegiem są też inne atrakcje takie jak plac zabaw i boisko do siatkówki plażowej, są też parawany dające cień i leżaki. Jest tu też baza gastronomiczna, a także pawilon z przebieralnią. Zejście do wody jest łagodne, a kąpielisko jest w sezonie strzeżone.

Dużą atrakcją Przylasku Rusieckiego są drewniane pomosty tworzące długie ścieżki poprowadzone nad powierzchnią zbiorników wodnych po których można spacerować. Oczywiście jak wszystko w Krakowie również i Przylasek ma wady.

Wadą jest parking i dojazd. W weekendy obowiązuje zakaz parkowania w okolicach Przylasku Rusieckiego więc wówczas alternatywą jest drogi parking płatny znajdujący się spory kawałek od plaży. Wadą jest też położenie. Kąpielisko w Przylasku Rusieckim znajduje się bardzo daleko od centrum więc można tu dojechać właściwie tylko samochodem.

Zalew Kryspinów (Zalew na Piaskach)

Kąpielisko Kryspinów, znane również jako Zalew na Piaskach, to jedno z najpopularniejszych miejsc rekreacyjnych dla mieszkańców Krakowa i okolic. Choć technicznie nie leży w granicach administracyjnych Krakowa to jego bliskość sprawia, że zaliczamy je do miejsc nad wodę w Krakowie. Kąpielisko i zalew położone są w gminie Liszki, na zachód od miasta. Kryspinów przyciąga turystów i mieszkańców szeroką, piaszczystą plażą, czystą wodą oraz licznymi atrakcjami takimi jak punkty gastronomiczne czy możliwość wypożyczenia sprzętów wodnych, a nawet quadów.

Dlaczego wymieniamy Kryspinów dopiero teraz? Ponieważ kąpielisko jest miejscem płatnym, a wstęp w 2023 roku kosztował 20 złotych. Cena ta może wydawać się wysoka zwłaszcza jeśli zestawmy jakość tego kąpieliska z basenami na Zakrzówku. Przed sezonem da się wejść za darmo. Kreatywne osoby mogą znaleźć mniej oficjalne ścieżki prowadzące do brzegów zalewu, które pozwalają na korzystanie z uroków Kryspinowa bez ponoszenia kosztów.

Kryspinów to piaszczysta plaża, a także zielone brzegi zachęcające do spacerów. Dla zmotoryzowanych dużą atrakcją jest to, że dość łatwo tu zaparkować. Wadą to, że parkingi są płatne. Dojazd z centrum Krakowa komunikacją publiczną nie należy do najlepszych.

Zalew Brzegi

Kolejnym miejscem nad wodą w Krakowie jest kąpielisko Przystań Brzegi. Technicznie położony na schodzie Krakowa za obwodnicą zalew w Brzegach znajduje się jeszcze w granicach administracyjnych Krakowa, jednak jest on dość daleko od centrum.

Dlaczego wymieniamy go dopiero tak nisko na liście? Ponieważ tak samo jak kąpielisko na Piaskach znane jako Kryspinów również i Kąpielisko Brzegi znane jako Przystań Brzegi jest płatne. Do dyspozycji gości znajdują się piaszczyste plaże na strzeżonym kąpielisku, a także możliwość wynajmu sprzętów wodnych.

Wadą jest odległość od centrum, skomplikowany dojazd oraz to, że jest to miejsce z płatnym wstępem. W 2023 roku wejście na bilecie normalnym kosztowało 15 złotych, a parking 10 złotych. W tym roku być może ceny będą wyższe, a być może utrzymają się na poprzednim poziomie. Wadą jest to, że w weekendy i święta jest drożej i wejście kosztuje aż 20 złotych. Wadą są też godziny otwarcia – tylko do 19:00.

Miejsca w których nie można się kąpać

Krakowskie Malediwy

Tak zwane “Krakowskie Malediwy” to urokliwe miejsce położone na skraju Parku Lotników Polskich, od strony Ogrodu Doświadczeń i centrum handlowego M1 oraz Tauron Areny. Tworzą je dwa malownicze, porośnięte roślinnością stawy, które przyciągają mieszkańców Krakowa swoją naturalną urodą i spokojem. Choć nie są to stawy kąpielowe, stanowią idealne miejsce na relaksujący spacer nad wodą.

Nad brzegiem stawów znajduje się niewielki plac zabaw, który jest świetnym miejscem dla rodzin z dziećmi. Na brzegu jest drewniany podest z niewielką plażą, ławeczkami i leżakami. Atrakcją Krakowskich Malediwów jest kawiarenka, która mieści się w pobliżu stawów. Serwuje ona napoje i przekąski, co sprawia, że można tu spędzić miło czas. Kawiarenka działa przez cały rok.

Chociaż stawy te nie nadają się do kąpieli, są wyjątkowym i ciekawym miejscem na krótki spacer nad wodą, a jeśli marzy nam się dłuższy spacer to nic nie stoi na przeszkodzie by przejść się po całym obszarze Parku Lotników.

Park Tetmajera

Park Tetmajera to urokliwe miejsce położone w zachodniej części Krakowa, w dzielnicy Bronowice, które niedawno przeszło rewitalizację i staje się nową niezwykle popularną atrakcją nad brzegami stawu. Jeśli chcemy jechać nad wodę ale nie koniecznie zależy nam na kąpieli jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Krakowie.

Staw w Parku Tetmajera kusi atrakcjami takimi jak drewniane molo i pomosty po których można spacerować. Nad brzegiem wzniesiono altanę, rozwieszono hamaki, nasadzono najróżniejsze odmiany roślin. Jest tu pawilon z toaletą i niewielki parking. W niewielkiej odległości znajdują się atrakcje takie jak plac zabaw w utrzymany w klimacie bronowickich chat. Jest tu też położony niedaleko punkt widokowy.

Mimo że park nie jest duży, jego urok i spokojna atmosfera przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów szukających mniej zatłoczonych miejsc w Krakowie. Dużą zaletą stawu jest jego dzika część otoczona wydeptaną alejką i obfitująca w wodne rośliny. Dodatkową ciekawostką jest to, że staw znajduje się na linii podejścia do lądowania lotniska w Balicach więc co jakiś czas widać tu podchodzące do lądowania samoloty.

Zalew Nowohucki

Zalew Nowohucki to popularne miejsce rekreacyjne położone we wschodniej części Krakowa, w dzielnicy Nowa Huta. To malowniczy zbiornik wodny otoczony zielenią, który stanowi doskonałą oazę spokoju dla mieszkańców miasta. Zalew jest idealnym miejscem na spacery, relaks nad wodą czy aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Jego urok i różnorodne atrakcje przyciągają zarówno rodziny z dziećmi, jak i miłośników sportów wodnych ale podkreślamy, że jest to kolejne miejsce nad wodą w którym kąpiele nie są rekomendowane.

Jednym z głównych atutów Zalewu Nowohuckiego jest bogata infrastruktura rekreacyjna położona obok. Wzdłuż brzegów zalewu znajdują się ścieżki spacerowe. Jest tu plac z foodtruckami, popularna tężnia solankowa, a także pływające fontanny, którymi można sterować. Zaraz obok zalewu znajduje się wspomniany wyżej basen Wandzianka, co sprawia, że można połączyć wizytę nad wodą z kąpielą w basenie. Dojazd komunikacją miejską jest trudny. Parking znajduje się od strony Domu Wędkarza. W ciepłe weekendy ciężko o miejsce parkingowe. W tygodniu zaparkować powinno się udać.

Spacerując w okolicach zalewu, warto również odwiedzić niedaleki dworek Jana Matejki i znajdujący się wokół niego park. Do parku wstęp jest darmowy, zwiedzanie dworku jest płatne chociaż jest to raczej atrakcja dla fanów artysty, niż dla przypadkowych turystów.

Sadzawka i wodny plac zabaw w Parku Jordana

Kolejnym miejscem z wodną atrakcją, która nie jest kąpieliskiem jest staw położony w Parku Jordana, jednym z najciekawszych parków w Krakowie. Jedną z głównych atrakcji przy stawie w Parku Jordana jest wodny plac zabaw, który szybko zdobył popularność wśród dzieci i jest jedną z ciekawszych darmowych atrakcji dla dzieci w Krakowie. Projekt ten został zrealizowany ze środków pochodzących z tak zwanego Budżetu Obywatelskiego.

Plac zabaw jest wyposażony w fontanny wyskakujące z ziemi, rurki, z których tryska woda, kurtyny wodne oraz grzybki. Znajduje się tu również drewniany podest, niewielka plaża z ławeczkami i leżakami, które zachęcają do odpoczynku. Wodny plac zabaw dla dzieci w Parku Jordana jest darmowy, a więc oczywistym jest że w sezonie wakacyjnym w ciepłe weekendy jest tu bardzo tłoczno.

Przy wodnym placu zabaw są przebieralnie, stoliki oraz ławeczki. W położonym obok stawie w Parku Jordana obowiązuje oczywiście zakaz kąpieli. Plac zabaw działa w okresie letnim, a po całej reszcie parku można spacerować do woli przez cały rok niezależnie od pogody.

Bulwary Wiślane i Wisła w Tyńcu

Jednym z najciekawszych pomysłów na spacer nad wodą w Krakowie są oczywiście brzegi Wisły. Brzeg Wisły od centrum, przez okolice Wawelu, po obydwu stronach rzeki to tak zwane Bulwary Wiślane przez które biegnie alejka spacerowa oraz ścieżka rowerowa. Na Bulwarach znajdują się też inne atrakcje takie jak koło widokowe czy balon widokowy, albo place zabaw.

Bulwarami można spacerować do woli na naprawdę dużej długości. Atrakcją nad wodą w Krakowie jest też Wisła w Tyńcu gdzie niektórzy decydują się nawet na wodowanie skuterów wodnych. Oczywiście kąpiele w Wiśle w Krakowie nie są rekomendowane więc jest to atrakcja nad wodą ale nie do kąpania się.

Spacer nad Rudawą

Ciekawym terenem spacerowym nad wodą w Krakowie są wały Rudawy. Rudawa to niewielka rzeczka wpadająca do Wisły w okolicy Salwatora. W Rudawie pływać nie można ale same wały rzeki przekształcone są w ciekawy teren spacerowy. Niektórzy decydują się na spacery, a niektórzy urządzają sobie nawet pikniki nad brzegami tej niewielkiej rzeczki. Uwaga na komary w czasie spacerów!

Staw Płaszowski

Staw Płaszowski, znany również jako Małe Bagry, to sztuczny zbiornik wodny położony w południowo-wschodniej części Krakowa, w Płaszowie. Powstał na terenie dawnego wyrobiska żwiru i gliny, które były wykorzystywane do rozbudowy węzła kolejowego Płaszów. Choć Staw Płaszowski jest mniej znany niż jego większy sąsiad, Zalew Bagry, stanowi urokliwe miejsce na mapie Krakowa, które przyciąga miłośników przyrody i spacerowiczów.

Woda w Stawie Płaszowskim jest stosunkowo czysta, co przyciąga różnorodne ptactwo wodne, które można obserwować z licznych ławek rozmieszczonych wokół części zagospodarowanych brzegów. Mimo to, ze względu na niewielkie rozmiary stawu, latem często dochodzi tu do zjawiska przyduchy. Brak strzeżonego kąpieliska i dzikie otoczenie dodatkowo ograniczają możliwości bezpiecznego korzystania z wody.

Staw Płaszowski jest miejscem przede wszystkim dla osób ceniących spokój i kontakt z naturą. Tylko część jego brzegów jest zagospodarowana, co nadaje mu dziki charakter. To idealne miejsce na relaksujący spacer nad wodą, z dala od miejskiego zgiełku. Ścieżki spacerowe wokół stawu prowadzą przez malownicze, naturalne tereny, gdzie można spotkać różne gatunki ptactwa wodnego

Dla rodzin z dziećmi przygotowano plac zabaw, który pozwala najmłodszym na aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Nie jest to najpopularniejsze miejsce nad wodą w Krakowie ale warto je wymienić na liście.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl