Kraków słynie z tego, że w mieście znajduje się kilka kopców. Tym najgorzej położonym i do którego najtrudniej dojechać jest Kopiec Wandy znajdujący się w Nowej Hucie. Jak dojechać do Kopca Wandy w Krakowie? Gdzie jest parking? Czy jest cennik biletów? Podpowiadamy jak zwiedzać Kopiec Wandy w Krakowie w Nowej Hucie i czy warto.
Kopiec Wandy dojazd i parking
Dojazd do Kopca Wandy w Krakowie jest bardzo trudny zarówno samochodem jak i komunikacją miejską. Przed Kopcem Wandy w niewielkiej odległości znajduje się wprawdzie przystanek tramwajowy ale zatrzymuje się na nim jedynie jedna linia.
Jakim tramwajem na Kopiec Wandy? Na przystanku tramwajowym Kopiec Wandy zatrzymuje się linia tramwajowa numer 21 jadący z Osiedla Piastów. Tramwajem tym nie da się dojechać z centrum Krakowa. Jeśli chcemy dojechać z centrum Krakowa najpierw musimy dostać się na przykład na Rondo Kocmyrzowskie lub Plac Centralny i dopiero stamtąd pojechać tramwajem 21.
Jak dojechać samochodem? Również ciężko. Od strony ul. Ujastek Mogilski nie ma bezpośredniego wjazdu pod kopiec. Istnieje niewielki zjazd w prawo boczną drogę jadąc ulicą Ujastek Mobilski w stronę centrum Krakowa dostępny tylko z kierunku jadąc z obwodnicy. Inaczej dojechać można skręcając w lewo z Igołomskiej w niewielką jednokierunkową drogą wiodącą ku fortowi 49 1/2a Mogiła, jednak parkowanie tam jest dość trudne.
Ile kosztuje wstęp na Kopiec Wandy? Jaki jest cennik? Nie ma cennika biletów ponieważ w Krakowie wstęp płatny jest na szczęście wyłącznie na Kopiec Kościuszki.
Kopiec Wandy czy warto?
W artykule tym nie będziemy poświęcać zbyt wiele na historię kopca bo każdy kto jest nią zainteresowany może przeczytać sobie artykuł w Wikipedii. Skupimy się na informacjach praktycznych i odpowiedzi na najważniejsze pytanie: czy warto jechać na Kopiec Wandy.
Odpowiedź brzmi: nie. Kopiec znajduje się w bardzo brzydkiej okolicy, nie ma koło niego żadnej interesującej infrastruktury. Nie ma parkingu, nie mówiąc już o jakiejkolwiek kawiarence, restauracji czy ciekawych alejkach, siłowni plenerowej czy placu zabaw.
Widok z Kopca Wandy jest rozczarowujący i bez lornetki właściwie nic nie widać. Tak de facto widoki stąd są jeszcze gorsze niż z Kopca Piłsudskiego. Kopiec Wandy ma wysokość 14 metrów, położony jest zaraz przy zjeździe na obwodnicę Krakowa i przy dawnych terenach kombinatu stali. Z kopca nie widać absolutnie nic ciekawego.
Jedyną “atrakcją” jest marmurowa rzeźba orła wykonana według planów Jana Matejki. Czy jest to dzieło o wybitnej wartości artystycznej, które koniecznie trzeba zobaczyć w swoim życiu? Zdecydowanie nie.
Z pięciu krakowskich kopców naszym zdaniem najciekawszym, a już zdecydowanie oferującym najlepsze widoki, jest Kopiec Krakusa. Można wybrać się na Kopiec Kościuszki ale widoki z niego nie są już przesadnie oszałamiające, a wstęp jest dodatkowo płatny. Kopiec Wandy to najgorszy kopiec z krakowskich kopców pomijając już Kopiec Jana Pawła II o którego istnieniu nie wie nawet wielu mieszkańców miasta.