Kościół św. Józefa przy Poselskiej w Krakowie. To nie ten z Podgórza!

Znajdująca się na Starym Mieście ulica Poselska, mimo położenia kilka minut od Rynku, nie należy do najczęściej uczęszczanych traktów centrum Krakowa dlatego też znajdująca się tu ciekawa barokowa świątynia św. Józefa nie jest przesadnie znana. Słysząc kościół św. Józefa w Krakowie większość osób ma na myśli kościół znajdujący się w Podgórzu. Przedstawiamy kościół św. Józefa w Krakowie na ul. Poselskiej.

Zgromadzenie Sióstr Bernardynek, żeński zakon franciszkański, działa w Krakowie od XVI wieku. Pierwszy dom zakonny powstał na Stradomiu w 1459 roku, a obecny klasztor przy ul. Poselskiej 21 został wzniesiony w XVII wieku, tuż obok kościoła św. Józefa. Kościół i klasztor usytuowane są sąsiedztwie Plant i ulicy Dominikańskiej. Na budynki klasztorne składają się dawne dworki przylegające do murów miejskich, w tym dworek Lanckorońskich z którego zachował się fragment renesansowego krużganka arkadowego.

Początki kościoła sięgają końca XVII wieku, kiedy to na miejscu pałacu Tęczyńskich wzniesiono świątynię dzięki staraniom i funduszom Michała Warszyckiego, ówczesnego wojewody sandomierskiego. Teren pod budowę przekazał Stanisław Opaliński. Budowa kościoła trwała w latach 1694-1703. Świątynię wykonano z cegły.

Ważną datą w historii kościoła św. Józefa w Krakowie jest rok 1850. 18 lipca 1850 roku zapaliły się tak zwane Dolne Młyny, a pożar szybko rozprzestrzenił się na pozostałe budynki Krakowa. Pożar zniszczył dach kościoła i uszkodził klasztor, ale zniszczenia szybko odbudowano.

Jedna z kilku jednonawowych krakowskich świątyń, obok kościoła Wizytek i św. Marcina, wzniesiona jest z kolebkowym sklepieniem w barokowym stylu. Po obydwu stronach prezbiterium znajdują się dwie zakrystie jedna dla zakonnic, druga dla księży. Kościół bez wieżyczki ma około 17,5 metra wysokości.

Ze względu na szczupłość miejsca przy budowie kościoła dostosowano jego sytuację do istniejącego klasztoru od północy i murów fortyfikacyjnych Krakowa od wschodu w ten sposób, iż boczną, dłuższą fasadą zachodnią zwraca się ku ulicy – czytamy w publikacji Klasztor i kościół św. Józefa SS. Bernardynek w Krakowie

Fragment ulicy Poselskiej z widokiem na bramę do klasztoru i południową ścianę kościoła w lutym 1935 roku. Fot. Domena Publiczna; NAC; syg.1-U-2753-4

Do północnej strony kościoła przylega późnobarokowa kaplica klasztorna, którą zdobi drewniany portal. Dosyć skromne, jak na barokowe, wyposażenie wnętrza jest dziełem Jerzego Hankisa, krakowskiego snycerza, który w latach 1697-1699 stworzył ołtarz główny, cztery ołtarze boczne oraz ambonę.

Szczególnie wyróżnia się sprowadzony z Włoch obraz św. Józefa z Chrystusem jako chłopcem. Miał być podarunkiem papieża Urbana VIII dla biskupa Jakuba Zadzika, który przekazał go Teresie Zadzikównie, swojej siostrze – współzałożycielce klasztoru.

Ołtarz główny z obrazem św. Jóżefa z Chrystusem w marcu 1931 roku. Fot. Domena Publiczna; NAC; syg. 1-U-2755

W ołtarzu bocznym po lewej stronie znajduje się cudami słynąca figurka Dzieciątka Koletańskiego. Pochodzi ona ze zburzonej kaplicy św. Kolety na Stradomiu sióstr bernardynek. W przedsionku kościoła podziwiać można barokowy krucyfiks z przełomu XVII i XVIII wieku. W czasie remontu kościoła w 1913 roku usunięto część ołtarzy i pozostawiono ich jedynie siedem. Wówczas wstawiono też nowe tabernakulum i wykonano nowe polichromie odnowione w 1930 roku. Według publikacji Klasztor i kościół św. Józefa ołtarze te “nie przedstawiają większej wartości artystycznej”.

W 2016 roku kościół św. Józefa został podniesiony do rangi diecezjalnego sanktuarium św. Józefa. Od XIX wieku odbywają się tu wieczyste adoracje Najświętszego Sakramentu, a kult św. Józefa przyciąga wiernych z całego Krakowa i okolic.

Kościół znajduje się na dziedzińcu klasztoru za neoreneansowym murem projektu Tomasza Majewskiego. Przyciągającym uwagę elementem dziedzińca jest stojąca na kolumnie figura Matki Boskiej.

Klasztor pozostaje zamknięty dla zwiedzających z racji klauzury, do kościoła można wejść gdy tylko jest otwarty. Mimo że nie należy on do najbardziej okazałych kościołów Krakowa warto tu wstąpić na chwilę ponieważ jest dość ciekawy. Ważne, by nie mylić kościoła na Poselskiej z kościołem św. Józefa w Podgórzu, który w chwili budowy świątyni był osobnym miastem. Zainteresowanych szeroką historią klasztoru i kościoła św. Józefa warto odesłać do publikacji “Klasztor i kościół św. Józefa SS. Bernardynek w Krakowie 1646-1946“. W książce znaleźć można również nieco zdjęć z wnętrza klasztoru.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl