Kraków nie należy do najtańszych miast w Polsce. Zarówno ceny atrakcji, ceny restauracji w samym centrum, a także noclegów są wysokie. Czy da się tanio zobaczyć Kraków? Da się! W Krakowie znajdziemy trochę darmowych atrakcji i miejsc do zwiedzania, które nie wymagają opłat. Co robić w Krakowie za darmo? Jakie są darmowe atrakcje na krótkie zwiedzanie Krakowa? Podpowiadamy co zobaczyć nie rujnując budżetu.
Wzgórze Wawelskie
Zamek Królewski na Wawelu oraz położona na wzgórzu katedra wawelska to jedne z największych atrakcji Krakowa, a być może i Polski. Niestety zarówno bilet na zwiedzanie całego Wawelu, bilety wstępu na poszczególne ekspozycje na Wawelu, a nawet wstęp do katedry to atrakcje płatne i dość drogie. Nie znaczy to jednak, że odwiedzając Kraków po kosztach mamy zrezygnować z Wawelu.
Wstęp na samo Wzgórze Wawelskie nie jest płatny. Zbyt wiele za darmo zobaczyć się nie da ale wśród darmowych atrakcji na Wawelu wymienić można na przykład wstęp na arkadowy dziedziniec Zamku Królewskiego. Zobaczymy też pomnik Jana Pawła II, Tadeusza Kościuszki albo widok na Zakole Wisły i rysujący się w oddali Kopiec Kościuszki. Tutaj szerzej opisujemy co można robić za darmo na Wawelu.
Zwiedzanie kościołów
Kraków kościołami stoi. W samym obrębie Plant znajdziemy przynajmniej kilkanaście interesujących świątyń rzymskokatolickich. O ile wstęp na zwiedzanie Katedry na Wawelu czy też turystyczne wejście do bazyliki mariackiej są płatne o tyle wstęp na modlitwę lub na msze jest do tych kościołów darmowych. Inne świątynie w Krakowie możemy zwiedzać za darmo. Do których warto się wybrać?
Do świątyń, które naprawdę warto odwiedzić zaliczyć można kościół Świętego Piotra i Pawła i znajdujący się obok kościół św. Andrzeja, bazylikę Bożego Ciała na Kazimierzu, kościół św. Franciszka, kościół św. Anny, bazylikę pw. Świętej Trójcy przy Stolarskiej, bazylikę św. Michała Archanioła i św. Stanisława czyli popularny kościół Na Skałce ze znajdującą się obok Kryptą Zasłużonych, kościół św. Idziego, a także wiele innych zabytkowych świątyń w samym centrum.
Hejnał z wieży mariackiej
Hejnał z Wieży Mariackiej to jedna z najbardziej rozpoznawalnych tradycji Krakowa i zarazem darmowa atrakcja, którą można podziwiać codziennie. Każdego dnia z wieży Kościoła Mariackiego w sercu Krakowa obok krakowskiego Rynku Głównego rozbrzmiewa hejnał mariacki. Krótka, trąbkowa melodia, która jest grana na cztery strony świata słyszalna jest w wielu punktach Starego Miasta. Tutaj przeczytacie kiedy w Krakowie gra hejnał.
Smok Wawelski
Wśród symboli kojarzących się z Krakowem nie da się nie wymienić postaci Smoka Wawelskiego. Legendarny Smok doczekał się postawionej w epoce komunizmu rzeźby o dyskusyjnych walorach artystycznych. Nie da się jednak ukryć, że rzeźba Smoka Wawelskiego koło Wawelu w Krakowie jest jedną z większych całkowicie darmowych atrakcji turystycznych. Właściwie co kilka minut, jeśli oczywiście instalacja gazowa nie uległa awarii, rzeźba smoka zieje ogniem ku uciesze turystów. Warto podkreślić, że w okolicy Smoka Wawelskiego trudno zaparkować.
Grający Zegar w Collegium Maius
O ile o wspomnianym wyżej hejnale, którego można posłuchać na Rynku Głównym wiedzą prawie wszyscy o tyle o tej atrakcji wiedza nie jest aż tak powszechna. Na dziedzińcu budynku Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego kilka razy w ciągu doby zobaczyć można pokaz grającego zegara. Atrakcja ta składa się z przemarszu figur zegarowych przy dźwiękach dawnej melodii. Nie jest to tak atrakcyjna sprawa jak hejnał ale będąc w Krakowie można zobaczyć ją za darmo. Tutaj więcej o grającym zegarze w Collegium Maius.
Darmowe dni w muzeach
Zwiedzanie muzeów w Krakowie nie należy do tanich ale jeśli chcemy je zobaczyć za darmo to mamy taką możliwość. Nie jest to opcja dla osób, które zwiedzają Kraków w jeden dzień w weekend ale jeśli jesteśmy w Krakowie dłużej, a zwłaszcza we wtorek, to możemy skorzystać z naprawdę wielu darmowych wstępów do muzeów.
Za darmo zobaczymy takie miejsca jak słynne Muzeum Czartoryskich, Muzeum Inżynierii i Techniki, Muzeum Lotnictwa, Dom Jana Matejki czy wiele innych interesujących ekspozycji w tym też słynne muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Tutaj przedstawiamy szeroki artykuł dotyczący tego kiedy i gdzie jest darmowy dzień w muzeum w Krakowie. Dla osób przyjeżdżających do Krakowa w listopadzie ważną informacją jest to, że wówczas zwykle organizowana jest akcja Darmowy Listopad w czasie której za darmo można zwiedzać zbiory Zamku Królewskiego na Wawelu.
Spacer po Rynku i okolicy
Kraków słynie z Wawelu ale słynie też z Rynku Głównego. Dla wielu osób przyjazd do Krakowa i spacer po okolicach Rynku to atrakcja sama w sobie. Za darmo zobaczyć można popularną “głowę Mitoraja“, przejść się wewnątrz Sukiennic, posłuchać wspomnianego wcześniej hejnału, zobaczyć najróżniejsze rzeźby na Plantach, Pomnik Grunwaldzki czy Barbakan z Bramę Floriańską. Za spacery po centrum Krakowa, w przeciwieństwie do parkowania, nie pobierane są opłaty.
Zwiedzanie parków
Zwiedzanie parków w Krakowie to doskonała forma spędzania czasu na świeżym powietrzu, która jest dostępna za darmo i pozwala na odpoczynek od miejskiego zgiełku. Kraków oferuje wiele zielonych przestrzeni. Park położony najbliżej centrum to oczywiście Planty na których zobaczyć można różne pomniki czy też Barbakan lub Bramę Floriańską. Naszym zdaniem najładniejszym parkiem w Krakowie jest Park Bednarskiego przy którym zobaczymy dwie interesujące prywatne wille – Willę Julia i Willę Mira. Jeśli lubimy zwiedzanie parków to warto też wybrać się do Parku Jordana w którym znajduje się galeria starych rzeźb przedstawiających wybitne postaci z polskiej historii. Znajdziemy w nim też pomnik Niedźwiedzia Wojtka albo wodny plac zabaw.
Kopiec Krakusa
Kopiec Kościuszki jest atrakcją płatną ale za to Kopiec Krakusa jest dostępny dla zwiedzających bezpłatnie przez cały rok, co czyni go świetną opcją na darmową atrakcję. Wejście na szczyt kopca nie jest trudne i zajmuje tylko kilka minut, a nagrodą są przepiękne widoki na panoramę Krakowa, w tym na Wawel, Stare Miasto oraz okoliczne tereny zielone. To doskonałe miejsce na spacer, odpoczynek na świeżym powietrzu. Tutaj przeczytacie więcej o Kopcu Krakusa w Krakowie.
Kąpielisko Zakrzówek i inne
Kąpielisko Zakrzówek to jedna z ukrytych i darmowych pereł Krakowa, oferująca wyjątkowe miejsce do relaksu i rekreacji na świeżym powietrzu. Położony zaledwie kilka kilometrów od centrum miasta, Zakrzówek to dawny kamieniołom zalany wodą, który przekształcił się w malownicze, turkusowe jezioro otoczone wapiennymi klifami i bujną roślinnością. Znajdują się tu pływające baseny i kąpielisko w pełni darmowe. Nie jest to jedyne darmowe kąpielisko w Krakowie. Można przejść się też na plażę Bagry czy pojechać na Przylasek Rusiecki. Tutaj podpowiadamy gdzie pojechać nad wodę w Krakowie.
Las Wolski
Las Wolski to jeden z największych terenów zielonych w Krakowie i prawdziwa oaza spokoju, oddalona zaledwie kilka kilometrów od centrum miasta. Rozciąga się na powierzchni około 422 hektarów. Do lasu można przejść się za darmo. Znajdziemy w nim ciekawe formacje skalne, znajduje się w nim najwyższy z kopców w Polsce czyli Kopiec Piłsudskiego chociaż nie jest to najlepszy punkt widokowy w Krakowie. W obszarze lasu znajduje się też krakowskie ZOO ale nie należy ono już do darmowych atrakcji.
Cmentarz Rakowicki
Cmentarz Rakowicki to jedno z najstarszych i najbardziej znanych miejsc pochówku w Krakowie, które jednocześnie stanowi ważną atrakcję turystyczną, dostępną do zwiedzania za darmo. Cmentarz założony w 1803 roku znajduje się niedaleko samego centrum i można tu nawet dojść na piechotę.
Spacerując po Cmentarzu Rakowickim można podziwiać piękno historycznych nagrobków, kaplic i pomników, które są prawdziwymi dziełami sztuki sepulkralnej. Cmentarz ten jest miejscem spoczynku wielu wybitnych postaci polskiej kultury, nauki i polityki, takich jak malarz Jan Matejko czy kompozytor Krzysztof Penderecki. Najładniej jest tu jesienią. Tutaj piszemy więcej na temat Cmentarza Rakowickiego.
Darmowe atrakcje cykliczne
W Krakowie organizowanych jest kilka cyklicznych wydarzeń, które same w sobie są ciekawymi i darmowymi atrakcjami. Na przyjazd na nie trzeba się przygotować ponieważ zwykle mają konkretną datę i nie trwają zbyt długo. Pierwszą darmową atrakcją w Krakowie w ciągu roku jest tradycyjny odpust Emaus organizowany w Poniedziałek Wielkanocny. Już następnego dnia koło Kopca Krakusa organizowana jest tradycyjna Rękawka z pokazami odtwórstwa historycznego i bitew wojów. Warto zwrócić uwagę również na tradycyjny Pochód Lajkonika kończący się zawsze imprezą na Rynku Głównym. W Krakowie dużą popularnością cieszą się też Wianki czyli tradycyjna impreza plenerowa na bulwarach Wisły, której elementami są na przykład koncerty.