Muzeum Pomorska Kraków. Cennik biletów i zwiedzanie

Większość muzeów w Krakowie to placówki związane ze sztuką. Kilka przedstawia nieco trudniejszą tematykę. Jednym z takich muzeum jest zlokalizowane w Domu Śląskim na rogu ul. Pomorskiej i Królewskiej muzeum Ulica Pomorska w Krakowie. Ile kosztuje wstęp do Muzeum Pomorska? Co znajduje się w ofercie muzealnej? Kiedy jest za darmo?

Dom Śląski w Krakowie
Dom Śląski został zbudowany w latach 1932–1937 z inicjatywy Związku Obrony Kresów Zachodnich według planów Józefa Rybickiego. Początkowo służył m.in. jako bursa dla młodzieży. Od września 1939 roku do stycznia 1945 roku został zajęty przez niemieckie formacje policyjne. Było to miejsce tortur setek Polaków, które dziś, zachowane w swoim pierwotnym kształcie, pełni funkcję muzeum, przypominając o tych tragicznych wydarzeniach.

 

Już kilka dni po upadku Krakowa, 13 września 1939 roku, budynek Domu Śląskiego znajdujący się na rogu ul. Królewskiej i Pomorskiej został zajęty przez władze okupacyjne i przekazany w gestię Sicherheitspolizei oraz Sichershetsdenst, a także areszt tymczasowy Gestapo.

Piwnice, które kiedyś służyły jako cele więzienne, zostały w 1981 roku przekształcone w muzeum będące filią Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Odwiedzający mogą odkrywać tragiczną historię Krakowa pod okupacją niemiecką i w czasach stalinowskich.

Muzeum podzielone jest na dwie części. Na parterze Domu Śląskiego urządzona jest wystawa „Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956”. Ekspozycja została podzielona na trzy części, które w sposób chronologiczny i tematyczny ukazują różne etapy historii Krakowa i jego mieszkańców w czasie wojny oraz w pierwszych latach powojennych. Wystawa jest niezwykle skromna, wygląda jak część żywcem wyjęta z ekspozycji znajdującej się w Fabryce Oskara Schindlera.

W pierwszej części wystawy zaprezentowano działalność Towarzystwa Obrony Zachodnich Kresów Polski oraz historię Domu Śląskiego – budynku, który przed wojną służył jako internat dla młodzieży ze Śląska uczącej się w Krakowie. Druga część skupia się na losach wybranych osób, które padły ofiarą terroru niemieckiego w latach 1939–1945. W tej części przedstawiono historie zarówno mieszkańców Krakowa, jak i postaci związanych z miastem.

Trzecia część wystawy poświęcona jest okresowi 1945–1956, kiedy to władza komunistyczna siłą narzuciła swoje nowe rządy. Eksponatów jest niewiele chociaż są dosyć interesujące. Znajdziemy tu stanowisko z dostępem do Archiwum ofiar terroru nazistowskiego i komunistycznego w Krakowie 1939 – 1956.

Dzięki tej elektronicznej bazie danych zwiedzający mogą zapoznać się z życiorysami osób, które padły ofiarą terroru zarówno hitlerowskiego, jak i stalinowskiego. Baza danych, licząca już tysiące pozycji, jest nieustannie rozbudowywana.

Druga, bardziej mrożąca krew w żyłach, część wystawy to kilka cel, które urządzone były w piwnicach Domu Śląskiego. Wejście do cel znajduje się od podwórza budynku. Na murach cel w piwnicach Domu Śląskiego można zobaczyć wiadomości napisane i wyryte przez osoby więzione tu przez Gestapo.

Założona w 1981 roku filia Muzeum Historycznego Miasta Krakowa jest jednym z najważniejszych miejsc upamiętniających męczeństwo Polaków podczas II wojny światowej i czasów stalinowskich. Podobnie jak Apteka pod Orłem nie jest to jednak przesadnie duże muzeum. Zwiedzanie zajmuje kilkanaście minut.

Bilet wstępu kosztuje 18 złotych za bilet normalny i 14 zł za bilet rodzinny co w naszej opinii jest dość wysoką ceną. Muzeum Pomorska można zwiedzać w ramach tak zwanej Trasy Pamięci w której skład wchodzi zwiedzanie Apteki pod Orłem oraz muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera i wówczas jest to opłacalny zakup dla osób zainteresowanych wszystkimi tymi muzeami. Bilet na Trasę Pamięci to koszt 47 złotych.

Jak w przypadku wielu ciekawych muzeów w Krakowie jest tu dzień darmowego zwiedzania. W muzeum Ulica Pomorska jest to wtorek.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl