Najlepsze muzea w Krakowie. Muzea warte zobaczenia TOP

Kraków jest miastem słynącym z kultury i sztuki czego wyrazem są działające w Krakowie muzea. Placówek muzealnych w Krakowie jest jednak zbyt wiele by odwiedzić je wszystkie w czasie wakacji. Które muzea w Krakowie są najlepsze? Gdzie iść w Krakowie do muzeum? Podpowiadamy które muzea w Krakowie warto zobaczyć bo są najciekawsze i najbardziej interesujące. Oto obowiązkowe naszym zdaniem punkty zwiedzania muzeów w Krakowie.

Według oficjalnych danych w Krakowie znajduje się ponad 50 niekomercyjnych placówek muzealnych, a pełna lista wszystkich wystaw i oddziałów oraz dodatkowo muzea komercyjne to już naprawdę oszałamiająca liczba. Wśród nich są zarówno te o dużej renomie i znaczeniu międzynarodowym, jak Muzeum Narodowe, czy Zamek Królewski na Wawelu, jak i wiele mniejszych niezbyt interesujących placówek, które oferują różnorodne kolekcje i ekspozycje związane z historią, kulturą i sztuką.

Nie sposób więc odwiedzić wszystkie muzea w ciągu jednego dnia, weekendu czy nawet tygodniowych lub dłuższych wakacji w Krakowie. Wielu mieszkańców Krakowa nigdy wszystkich nie odwiedzi dlatego na wczasach warto skupić się na kilku najlepszych muzeach. Które muzea naszym zdaniem są najlepsze i stanowią obowiązkowe punkty zwiedzania Krakowa? Oto nasze 7 propozycji najlepszych muzeów, które faktycznie warto odwiedzić.

Muzeum Czartoryskich

Wiele zagranicznych placówek muzealnych to placówki w których jedno dzieło jest więcej warte niż całe zbiory jakiegoś polskiego muzeum. W przypadku tej kolekcji zdecydowanie tak nie jest. To tutaj w kolekcji Muzeum Książąt Czartoryskich w Pałacu Czartoryskich nieopodal Bramy Floriańskiej znajduje się najcenniejszy obraz znajdujący się w polskich zbiorach czyli Dama z gronostajem pędzla Leonardo da Vinci.

Jeśli mielibyśmy doradzić tylko jedno muzeum, które warto zobaczyć w Krakowie wybralibyśmy właśnie to. Kolekcja mieści się w dobrze urządzonym budynku z charakterystyczną szklanym dachem nad podwórkiem. Poza słynnym obrazem da Vinciego zobaczyć można tu takie dzieła sztuki jak Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta, obraz Polonia – Rok 1863 Jana Matejki, płótna różnych europejskich mistrzów, rękopis Pontyfikału Erazma Ciołka, oryginał Hołdu Pruskiego, egipskie sarkofagi, stele z Kartaginy, niezwykłą biżuterie czy rzeźby i zabytkowe wazy, krzesło Szekspira, łóżko Jana III Sobieskiego, a także nieco makabryczne eksponaty takie jak na przykład maska pośmiertna Chopina czy głowa Jana Kochanowskiego. W sumie w zbiorach muzeum jest około 240 obrazów.

Wnikliwe zwiedzanie Muzeum Książąt Czartoryskich może potrwać nawet do 2 godzin. Jeśli zwiedzamy bardzo szybko to i tak zajmie nam powyżej 30 minut. To jedna z najbardziej oszałamiających kolekcji w Krakowie i jedno z najciekawszych muzeów. Naszym zdaniem najlepsze w Krakowie i jeśli mielibyśmy wybrać jedno muzeum, które warto zobaczyć w Krakowie to skierowalibyśmy swoje kroki tutaj, a nie na Wawel.

Wadą Muzeum Czartoryskich w Krakowie jest cennik biletów o czym piszemy w artykule o muzeum. Wstęp do muzeum jest jednym z najdroższych w Krakowie. Na szczęście na bilecie można wejść także do kilku innych oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie w ciągu 3 miesięcy od daty wstępu do Czartoryskich, a więc naprawdę się to opłaca! Dodatkowo Muzeum Czartoryskich można zobaczyć za darmo w trakcie dnia darmowego zwiedzania.

Zamek Królewski i Katedra na Wawelu

Drugim muzeum w Krakowie, które warto zobaczyć są oczywiście Państwowe Zbiory Sztuki Zamku Królewskiego na Wawelu. Placówka muzealna, której historia sięga 1930 roku. Zbiory zamku podzielone są na kilka ekspozycji i wystaw z biletowanym wstępem. Jeśli chcemy zobaczyć wszystkie będziemy musieli przygotować się na duży wydatek. Możliwy jest zakup biletu łączonego na wszystkie atrakcje, ale również nie należy on do tanich.

Co można zobaczyć w zbiorach Zamku Królewskiego? Do najsłynniejszych zbiorów zaliczyć można arrasy króla Zygmunta Augusta, 87 obrazów z kolekcji Karola Lanckorońskiego, Skarbiec Koronny ze słynnym polskim mieczem koronacyjnym o nazwie Szczerbiec czy też miecz króla Zygmunta I Starego, renesansowa zbroja chłopięca Zygmunta Augusta wykonana gdy król miał 13 lat. Znajdziemy tu rzeźby, kolekcję ceramiki i szkła, zegary czy wyroby złotnicze. Kolekcja nie jest tak oszałamiająca jak zbiory Czartoryskich.

Na Wawelu znajdują się też mniej interesujące miejsca takie jak jaskinia Smocza Jama czy nieco mniej interesujące Ogrody Królewskie czynne w sezonie turystycznym. Jeśli mielibyśmy wybrać najciekawsze trasy to wybralibyśmy trasę Zamek II czyli reprezentacyjne komnaty królewskie oraz namioty tureckie. Ciekawa trasa to też Zamek I z apartamentami królewskimi, a także Skarbiec Koronny i Zbrojownia. Pozostałe wystawy można sobie odpuścić bo nie robią już aż tak dużego wrażenia.

Warto pamiętać, że koło Wawelu w Krakowie ciężko zaparkować. Warto też podkreślić, że w listopadzie każdego roku organizowana jest akcja darmowy listopad w czasie której zbiory Wawelu można zwiedzać za darmo. Sam wstęp na wzgórze nie jest płatny. Podkreślić trzeba też, że zbiory katedry na Wawelu w tym też groby królewskie to odrębne muzeum prowadzone przez parafię i kościół, a nie przez muzeum Zamku Królewskiego. Krypty to również miejsce, które warto odwiedzić.

Sukiennice. Galeria sztuki polskiej XIX wieku

Muzeum w Sukiennicach czyli Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku, to jedno z najważniejszych miejsc na mapie kulturalnej Krakowa, które zdecydowanie zasługuje na miejsce w rankingu najlepszych muzeów do odwiedzenia w mieście. Zlokalizowane w samym sercu Krakowa, na Rynku Głównym, Sukiennice przyciągają zarówno miłośników malarstwa jak i zagranicznych turystów.

Galeria Sztuki Polskiej w Sukiennicach prezentuje szeroki wachlarz dzieł polskich artystów z XIX wieku. Wśród eksponatów znajdują się prace takich mistrzów jak Jan Matejko, Józef Chełmoński, Aleksander Gierymski, Henryk Siemiradzki oraz Artur Grottger. Muzeum podzielone jest na cztery sale: Oświecenie znana jako sala Bacciarellego, a także sala Michałowskiego, Siemiradzkiego (Hołdu Pruskiego) oraz dawna sala Czwórki.

Wśród najsłynniejszych dzieł znajdujących się w galerii w Sukiennicach wymienić można Hołd Pruski oraz Kościuszko pod Racławicami i Wernyhora Jana Matejki, Pochodnie Nerona Henryka Siemiradzkiego, Szał Władysława Podkowińskiego, obraz Czwórka Józefa Chełmońskiego oraz mniej znane obrazy takie jak na przykład portret Heleny Modrzejewskiej Ajdukiewicza Seńko Michałowskiego czy autoportret Anny Bilińskiej Bohdanowicz. Na uwagę zwracają też stojące w galerii rzeźby takie jak chociażby Gladiator Piusa Welońskiego.

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku znajduje się na piętrze Sukiennic. Wejście od strony pomnika Adama Mickiewicza. Jeśli kupiliśmy bilety do Muzeum Czartoryskich to niestety nie możemy wejść tu na tym samym bilecie. Dzień darmowego zwiedzania we wtorek.

Muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera

Replika przedwojennego tramwaju w muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Darmowy wstęp we wtorek

 

Muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera to jedno z najważniejszych muzeów w Krakowie, które przyciąga turystów polskich jak i zagranicznych. Muzeum zlokalizowane jest przy ulicy Lipowej 4 w dzielnicy Zabłocie w dawnej fabryce, która w czasie II wojny światowej należała do Oskara Schindlera, niemieckiego przedsiębiorcy znanego z uratowania życia ponad tysiąca Żydów.

Wystawa stała w muzeum jest niezwykle interaktywna i multimedialna. Przechodząc przez kolejne sale, zwiedzający mają okazję zobaczyć realistyczne rekonstrukcje miejsc i wydarzeń z czasów okupacji. Muzeum prezentuje codzienne życie mieszkańców Krakowa w czasie okupacji, zagładę mieszkańców Krakowa wyznania mojżeszowego, działalność ruchu oporu oraz działalność samego Oskara Schindlera.

Fragment wystawy w muzeum Fabryka Emalia

Wśród interesujących eksponatów, które możemy tu zobaczyć jest fotoplastikon, rekonstrukcję przedwojennego tramwaju, wnętrza przedwojennego mieszkania czy zakładu fryzjerskiego, a także na przykład poczekalni dworcowej czy piwniczki służącej do ukrywania mieszkańców Krakowa wyznania żydowskiego. Do zwiedzania biuro Oskara Schindlera.

Do zobaczenia rekonstrukcja muru krakowskiego getta i zdjęcia z epoki, przedwojenne tabliczki z nazwami krakowskich ulic, zdjęcia z czasów okupacji, plakaty propagandowe, eksponaty poświęcone Obozowi Płaszów, a także związane z życiem codziennym w czasie okupacji Krakowa. Znajduje się tu też instalacja artystyczna z tak zwaną Listą Schindlera.

Muzeum poświęcone jest czasom bezpośrednio przed i w czasie II wojny światowej i dotyczy dość trudnych tematów ale jest naprawdę ciekawe, interaktywne i multimedialne. Nie są to oczywiście bezcenne zbiory ale muzeum jest interesujące i popularne i naprawdę warto je zobaczyć. Polecamy zakup biletu łączonego na tak zwaną Trasę Pamięci w ramach której zobaczyć można jeszcze muzeum Apteka pod Orłem na obszarze dawnego getta w Krakowie oraz muzeum w piwnicach Domu Śląskiego w dawnych celach Gestapo.

Muzeum Inżynierii i Techniki

Hala tramwajowa. Zabytkowymi tramwajami w Krakowie można przejechać się w ramach linii muzealnej numer 0 w okresie letnim

Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie to unikalne miejsce, które przenosi odwiedzających w fascynujący świat nauki, technologii i przemysłu. Muzeum dotykające tematów zupełnie innych niż dzieła sztuki czy trud okupacji znajduje się w budynkach dawnej zajezdni tramwajowej przy ul. św. Wawrzyńca. Starsi krakowianie pamiętają je jeszcze jako Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Muzeum Inżynierii i Techniki oferuje bogatą i zróżnicowaną kolekcję, która obejmuje zarówno historyczne, jak i współczesne osiągnięcia inżynierii i techniki. Ekspozycje są podzielone według epok. Najciekawsze zbiory to hala z zabytkowymi tramwajami, a także kolekcja samochodów z epoki PRL oraz przedwojenny Polski Fiat 508.

Znajdziemy tu zabytkowe sprzęty elektroniczne takie jak radioodbiorniki, słuchawki, odkurzacze, telewizory, maszyny do pisania, wyposażenie przedwojennych domów, motocykle, pierwsze komputery, aparaty fotograficzne. Słowem wszystko związane z rozwojem techniki.

Muzeum znajdujące się w zabytkowej zajezdni można zwiedzać w cenie 35 złotych. Obowiązuje tu również dzień darmowego zwiedzania.

Muzeum Lotnictwa Polskiego

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie to jedno z najciekawszych muzeów w mieście i jednocześnie jedno z najważniejszych muzeów lotniczych na świecie. W zbiorach placówki położonej na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny znajduje się około 200 statków powietrznych w tym obiekty naprawdę unikatowe.

Do najciekawszych elementów kolekcji można wymienić samoloty z prywatnej kolekcji Hermanna Goringa, polskie przedwojenne samoloty w tym PZL P-11c będący symbolem muzeum, samolot Kukułka zbudowany własnoręcznie przez Eugeniusza Pieniążka, Saaba JA-37 Viggen, śmigłowiec Mi-8 którym podróżował Jan Paweł II, Tu-154M na wystawie plenerowej.

Muzeum prezentuje także bogatą kolekcję silników lotniczych, które ilustrują rozwój technologii napędowych na przestrzeni dekad. Zwiedzający mogą zobaczyć zarówno pierwsze, tłokowe silniki lotnicze, jak i nowoczesne jednostki turboodrzutowe. W muzeum znajdują się również różnorodne elementy wyposażenia lotniczego, takie jak przyrządy pokładowe, radiostacje, a nawet umundurowanie i ekwipunek lotników. Muzeum położone jest niedaleko Parku Lotników Polskich kawałek od centrum Krakowa. Można je zobaczyć za darmo we wtorki.

Rynek Podziemny

Poszukując jednego z najciekawszych muzeów warto z galerii w Sukiennicach zejść poniżej poziomu Rynku. Tuż pod powierzchnią największego średniowiecznego placu w Europie kryje się jedno z najbardziej fascynujących muzeów w mieście czyli wystawa Podziemia Rynku w Krakowie znana jako Rynek Podziemny.

Placówka muzealna składa się z multimedialnych wystaw, które zobaczyć można na dotykowych ekranach, a także trójwymiarowych modeli, eksponatów archeologicznych, makiet czy reliktów archeologicznych. Zobaczyć można ślady Kramów Bogatych, Kramów Bolesławowych, cmentarzyska z XI wieku.

Trasa przebiegająca w podziemiach jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w Krakowie. Za sprawą multimedialnych pokazów – odtwarzanych filmów, dźwięków czy projekcji, muzeum to jest ciekawą atrakcją dla dzieci.

Ze względu na popularność trasy Rynek Podziemny rekomendowane jest wcześniejsze rezerwowanie biletów. Dniem darmowego zwiedzania jest wtorek ale jeśli chcemy zwiedzić za darmo warto przyjść tu zaraz po otwarciu bowiem wejściówki szybko się rozchodzą.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl