Park Jordana w Krakowie. Parking, dojazd, atrakcje

Spośród wszystkich znajdujących się w Krakowie parków ten jest jednym z najbardziej znanych. Położony koło Błoń Park Jordana to miejsce przyciągające mieszkańców i turystów już od ponad kilkuset lat. Jak dojechać do Parku Jordana? Jakie atrakcje są w Parku Jordana? Jakie rzeźby? Gdzie zaparkować koło Parku Jordana? Zapraszamy na wycieczkę po jednym z bardziej znanych miejsc w Krakowie.

Park Jordana dojazd i parking

Park Henryka Jordana w Krakowie znajduje się w dzielnicy Krowodrza ale ze Starego Miasta jest tu naprawdę blisko. Spacer z Rynku Głównego zajmie około 15-20 minut. Oczywiście można tu również dojechać. Jak dojechać MPK?

Najłatwiejszy dojazd do Parku Jordana to dojazd tramwajem na przystanek tramwajowy Park Jordana na którym zatrzymują się linie 0 (Krakowska Linia Muzealna kursująca tylko w wybrane dni latem), linia 20 oraz linia 1. Kilka przystanków znajduje się bezpośrednio przy wejściach do parku.

Inna opcja to dojazd autobusami do pętli Cichy Kącik lub też do przystanków Muzeum Narodowe lub pod stadion Cracovii skąd łatwo dojść piechotą.

Oczywiście najłatwiejszym sposobem dojazdu do Parku Jordana jest dojazd samochodem. Główne wejście do parku znajduje się od al. 3 Maja ale do parku można wejść też od ul. Romana Ingardena czy też od strony Władysława Reymonta.

Problemem jest parking koło Parku Jordana. Po pierwsze miejsc parkingowych w okolicy systematycznie ubywa, po drugie ze względu na to że park jest popularnym miejscem te które już są, są zwykle zajęte. Dość trudno zaparkować w ciągu al. 3 Maja przy Błoniach. Co więcej – niektóre miejsca w okolicach Parku Jordana w uliczkach np. Oleandy, Ingardena czy w ciągu al. Focha znajdują się w bardzo drogiej strefie płatnego parkowania. Parkować koło parku się da ale o wolne miejsca w ciepłe weekendy jest trudno.

Kim był Henryk Jordan?
Henryk Jordan (1842-1907) był polskim lekarzem, społecznikiem i pionierem wychowania fizycznego w Polsce. Urodził się w Przemyślu, medycynę studiował w Wiedniu i na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych pracował jako położnik i ginekolog. Był aktywnym działaczem społecznym i politycznym, radnym Krakowa, posłem na Sejm Krajowy we Lwowie, członkiem Rady Szkolnej Krajowej. Zaangażował się w działalność m.in. Towarzystwa Ginekologicznego i Towarzystwa Lekarskiego, był współzałożycielem Towarzystwa Gimnastycznego “Sokół”. Park Jordana stał się wzorem dla podobnych inicjatyw w innych miastach. Henryk Jordan zmarł w 1907 roku w Krakowie, gdzie został pochowany na Cmentarzu Rakowickim.

 

Park Jordana atrakcje

Park Jordana nie jest w naszej opinii tak ładny jak Park Bednarskiego ale zdecydowanie nie należy do miejsc brzydkich. Przy okazji jest pełen najróżniejszych atrakcji przyciągających zarówno dzieci jak i dorosłych. Jakie ciekawe atrakcje są w Parku Jordana i co warto w nim zobaczyć?

Prawdopodobnie największe atrakcje to jest staw, wodny plac zabaw oraz amfiteatr. Atrakcje te znajdują się w północno-zachodnim skraju parku od al. 3 Maja. Wodny plac zabaw w Parku Jordana to niewielki bezpłatny plac działający zwykle do połowy września. Są tu wodne strumienie, wodna galaretka czy armatki wodne. To dobra atrakcja dla dzieci.

Obok znajduje się staw w Parku Jordana. W stawie nie można się kąpać ale opiekunowie dzieci często ignorują ten zakaz i pozwalają im się kąpać. Przy stawie jest niewielkie stanowisko z małą gastronomią oraz górka z amfiteatrem.

Do atrakcji Parku Jordana trzeba wymienić też galerię rzeźb plenerowych przedstawiających popiersia wybitnych przedstawicieli naszego narodu. Najważniejszym popiersiem jest stojące w głównej alei popiersie Henryka Jordana z 1914 roku dłuta Jan Szczepkowskiego. Do I wojny światowej w parku stanęło 46 popiersi najróżniejszych przedstawicieli naszego narodu w tym m.in. Kopernika, Reytana, Mickiewicza, Matejki, Chopina, hetmana Stanisława Żółkiewskiego,

Po wojnie dołączyły do nich kolejne m.in. majora Zygmunta Szendzelarza, Danuty Siedzikówny, Jerzego Popiełuszki, Witolda Pileckiego czy też Jana Pawła II. Atrakcją jest stojący w parku pomnik Niedźwiedzia Wojtka.

Atrakcje w parku to także kort tenisowy, który wymaga wcześniejszej rezerwacji, liczne boiska do siatkówki, koszykówki czy piłki nożnej i do gry w boule, skatepark, niezbyt użyteczna siłownia plenerowa, bieżnia, skałki do wspinaczki, a także wiele naprawdę zaawansowanych placów zabaw w różnych częściach parku.

Park jest miejscem na spacer, jazdę na rowerze czy też na rolkach. W zimie czasem pojawia się w nim lodowisko. Są tu elementy infrastruktury takie jak toalety, ławki czy latarnie.

Atrakcją samą w sobie jest park. Został wpisany do rejestru zabytków 18 maja 1976 roku. Znajdziemy w nim stare drzewa i atrakcyjny układ alejek czy ogrodów i rabat. Park zajmuje obecnie 21,5 hektara. Nie wygląda jednak na to, by miał się kiedyś zwiększyć lub zmniejszyć.

Park Jordana historia

W roku 1877, po zamknięciu wystawy krajowej na Błoniach, na miejscu tem, znany filantrop – dr Henryk Jordan – powziął myśl stworzenia Parku, któryby łącząc piękno z pożytkiem, mógł oddać przysługę społeczeństwu. Założył więc ogród, uposażył we wszystko własnym kosztem i przeznaczył go na miejsce zabaw i ćwiczeń krakowskiej dziatwy – pisał Józef Jezierski w Ilustrowanym przewodniku po Krakowie i okolicy z lat 1908-1909

Park powstawał na terenach dotychczasowo należących do Błoń od wiosny 1888 roku do 1889 roku. Początkowo planowano, że park będzie tylko tymczasową atrakcją ale ostatecznie zdecydowano, żeby park utrzymać na stałe. W 1891 roku administracja nad parkiem przeszła w gestię miasta Krakowa, a park dalej rozwijano pod kierunkiem Henryka Jordana.

Obchody “Tygodnia Dziecka” w Parku Jordana w 1936 roku. Fot. Domena Publiczna; NAC; syg. 1-P-3621-12

Interesującym wydawnictwem dla zainteresowanych historią Parku Jordana w Krakowie jest publikacja Miejski park dra Jordana w Krakowie z 1894 roku. Park miał wyraz patriotyczny czego wyrazem były wspomniane już powyżej popiersia wybitnych Polaków przygotowane z tyrolskiego marmuru.

Park Jordana położony był przez długi okres na terenach zalewowych, a wejście biegło przez mostek na Rudawie. W archiwach zobaczyć można wiele zdjęć z okresu międzywojennego na którym po parku pływa się łodziami. W okresie międzywojennym park wzbogacono m.in. o pawilon półkolonii letnich Krakowskiego Towarzystwa Przeciwgruźliczego, które były coroczną atrakcją dla dzieci.

Park Jordana w czasie powodzi z 2 lipca 1925 roku. Fot. Domena Publiczna; NAC; syg. 1-G-4587-9

W czasie II wojny światowej tereny parku uległy dewastacji w tym wycince drzew i krzewów. Był jednak wciąż miejscem ćwiczeń tyle, że dla młodzieży niemieckiej. Odbudowywano go od czasów powojennych ale największe zmiany zaszył dopiero w ostatnich kilkunastu latach.

Park Jordana godziny otwarcia

Niektóre parki w Krakowie, takie jak Szymborskiej czy Bednarskiego, są zamykane na noc. Tak samo jest w przypadku Parku Jordana. Jakie są jego godziny otwarcia?

Park Jordana do niedawna w sezonie jesienno-zimowym był otwarty od 6:00 do 20:00, a latem od 6:00 do 22:00. Godziny otwarcia parku zmieniono w 2023 roku i teraz Park Jordana w Krakowie czynny jest cały rok od 6:00 do 22:00. Trzeba uważać, by nie zostać w parku na noc bo trzeba wówczas szukać bocznego wejścia przez dziury w ogrodzeniu.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl