Przyjeżdżając na wczasy w czasie zwiedzania często szukamy punktów widokowych. Kraków, za sprawą swojego ukształtowania, nie obfituje w przesadnie dogodne punkty widokowe ale jakieś tam ma. Jakie są ciekawe punkty widokowe w Krakowie? Gdzie popatrzeć z góry na Kraków? Podpowiadamy też restauracje i kawiarnie z widokami na Kraków.
Kopiec Krakusa
Z którego kopca w Krakowie jest najlepszy widok? Zdecydowanie właśnie z tego. Kopiec Krakusa będący jedną z większych atrakcji dzielnicy Podgórze to kopiec o wysokości 16 metrów ale położony jest na wapiennym znajdującym się w zrębie Krzemionek. Położenie kopca sprawia, że roztacza się z niego ciekawy widok na Podgórze, Kazimierz i Stare Miasto, a także na okolice Krakowa czy w stronę Nowej Huty. Wstęp na kopiec jest darmowy, a widok stąd jest jednym z najciekawszych w Krakowie. Na szczycie kopca mocno wieje nawet w dni pełne słońca.
Wieża Ratuszowa
Wieża Ratuszowa, będąca jednym z najważniejszych zabytków Krakowa, jest pozostałością po dawnym ratuszu miejskim, który zburzono w XIX wieku. Zlokalizowana na zachodniej stronie Rynku Głównego, Wieża Ratuszowa wznosi się na wysokość około 70 metrów. Dotarcie na górę konstrukcji jest nieco skomplikowane ponieważ klatka schodowa jest wąska, a poszczególne stare kamienne schody mają różne wymiary i bywają strome. Z góry widać najbliższą okolicę Rynku, a także takie miejsca jak chociażby Wawel. Niestety wstęp na Wieżę Ratusza w Krakowie jest płatny. Dniem darmowego zwiedzania w 2024 roku na wieżę jest poniedziałek.
Wieża Zygmuntowska
Kolejnym interesującym i dość znanym punktem widokowym w Krakowie jest wieża katedry na Wawelu w której znajduje się najsłynniejszy dzwon w Polsce czyli Wieża Zygmuntowska. Wieża powstała w XIV wieku jako obronna baszta, która obecny kształt osiągnęła w czasie przebudowy w 1899 roku. Wstęp na Wieżę Zygmuntowską jest możliwy po opłaceniu biletu do katedry na Wawelu. Niestety punkt widokowy w wieży pozwala tylko na popatrzenie w stronę Rynku, a więc nie widać stąd całej panoramy Krakowa.
Baszta Sandomierska
Baszta Sandomierska jest jedną z kilku ocalałych baszt zamkowych na Wzgórzu Wawelskim w Krakowie. Powstała w czasie panowania Kazimierza Jagiellończyka w XV wieku. Jest dostępna do zwiedzania chociaż nie jest miejscem przesadnie popularnym. Dlaczego? Ponieważ widok z baszty jest tylko nieznacznie lepszy od widoku z frontu kleszczowego od strony Wisły na Wzgórzu Wawelskim, jednak jest nieco lepszy. Baszta dostępna jest do zwiedzania w sezonie turystycznym. Bilety do Baszty Sandomierskiej można kupić w automacie znajdującym się przed wejściem. Dobrze widać stąd zakole Wisły, Dębniki, a dalej sylwetkę kościoła na Bielanach, Kopiec Kościuszki czy też Podgórze z Kazimierzem.
Wieża w Łagiewnikach
Jeden z najciekawszych i jednocześnie jeden z mniej znanych punktów widokowych w Krakowie znajduje się koło sanktuarium w Łagiewnikach. Obok świątyni stoi wysoka na 77 metrów wieża widokowa w której na wysokości 46 metrów znajduje się punkt widokowy. Ze względu na dogodne położenie wieży, która nie jest zasłonięta przez inne budynki czy wzgórza, widać z niej cały Kraków od klasztoru w Bielanach przez widok w kierunku Podgórza i Starego Miasta, elektrociepłowni w Łęgu i Nowej Huty, a także w stronę podkrakowskich miejscowości. Przy dobrej pogodzie jest stąd bardzo dobry widok na Tatry. Wstęp na wieżę w Łagiewnikach jest darmowy lub za dobrowolną ofiarę.
Kawiarnie i restauracje
W niektórych miastach aż roi się od ciekawych kawiarni i restauracji z interesującymi widokami na miasto. W Krakowie niestety nie za bardzo. Oczywiście są miejsca w których da się wyjść na dach i zjeść czy wypić coś z widokiem na Kraków. Zdjęcie powyżej to widok ze sky baru w Hotelu Starym koło Rynku w Krakowie. Gdzie jeszcze można się wybrać? Do restauracji Roof Top Terrace w Sheratonie, do Groble Skybar przy pl. Na Groblach 22 w hotelu Pod Wawelem, do baru Sky Bar 5.floor (Restauracja Rubinstein & Skybar) przy ul. Szerokiej 12 w Krakowie, Metrum Restobistro na dachu Akademii Muzycznej przy św. Tomasza 43, do restauracji Vidok w Jubilacie, obok do Cafe Oranżeria w Hotelu Kossak przy pl. Kossaka 1, do restauracji Zielone Tarasy przy al. Juliusza Słowackiego 64. Widok, chociaż niezbyt interesujący, zobaczymy z okien Fresh Cafe przy Nadwiślańskiej 4 na dachu Cricoteki.
Większość z tych miejsc nie znajduje się niestety przesadnie wysoko lub w jakichś niezwykle interesujących miejscach. Jeśli chodzi o punkty widokowe i restauracje z widokami to Kraków pozostaje nieco w tyle na tle dużych miast Europy. Jako osobną ciekawostkę dodać może jeszcze jeden punkt.
Zamek w Przegorzałach
Zamek w Przegorzałach czyli Schloss Wartenberg to rezydencja wzniesiona w czasie II wojny światowej z inicjatywy Otto von Wachtera, gubernatora dystryktu krakowskiego, w latach 1942-1943. Zameczek w którym obecnie mieści się hotel i restauracja posiada ciekawy widok na okolice płynącej dołem Wisły. Nie jest to punkt widokowy na cały Kraków, a na jego południowo-zachodnią część oraz Beskidy, ale jest to miejsce dosyć interesujące więc dodatkowo o nim wspominamy.
Kopiec Kościuszki
Jedno z najsłynniejszych miejsc w Krakowie to Kopiec Kościuszki. Naszym zdaniem widoki z Kopca Kościuszki nie są specjalnie interesujące ale nie da się nie wymienić go w spisie punktów widokowych w Krakowie. Z Kopca Kościuszki dobrze widać m.in. Błonia i Stare Miasto, a także Las Wolski czy okolice Krakowa. Oczywiście również z niego, przy dobrej pogodzie, widać Tatry. Wadą tego miejsca jest cennik biletów na Kopiec Kościuszki. Zwiedzanie jest dość drogie zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że widok nie jest najlepszy, a do kopca ciężko dojechać komunikacją miejską.
Hejnalica Mariacka
Jednym z ciekawszych miejsc widokowych w Krakowie jest wieża kościoła Mariackiego niestety w tym momencie czyli w 2024 roku jest to miejsce zamknięte z powodu remontu. Mowa o wyższej, północnej wieży kościoła czyli hejnalicy. Zbudowana na planie kwadratu wieża ma 82 metry wysokości. To właśnie z tej wieży z wysokości 54 metrów odgrywany jest hejnał z wieży mariackiej. Niestety wieża jest obecnie niedostępna do zwiedzania ale gdy będzie znów otwarta dla turystów będzie jednym z ciekawszych miejsc widokowych. Z wieży widzimy przede wszystkim centrum Krakowa, a więc takie miejsca jak Rynek, Bramę Floriańską czy widok w kierunku Wawelu.
Punkt widokowy przy krzyżu Pod Lipką
Dla osób dysponujących transportem i mających więcej czasu na zwiedzanie Krakowa ciekawym pomysłem jest wycieczka w okolice Parku Tetmajera w Bronowicach i położonego w pobliżu punktu widokowego na urokliwej polance. Tak zwany punkt widokowy przy krzyżu Pod Lipką to miejsce z którego zobaczymy zabudowania Krakowa, a nawet zarysy centrum miasta. Nie jest to najlepszy punkt widokowy w Krakowie dlatego wymieniamy go jako ostatni, tak właściwie wszystkie są takie sobie, ale jest to ciekawe miejsce na spacer czy też na piknik. Tutaj więcej zdjęć z punktu widokowego w Bronowicach.