Kraków w jeden dzień, kilka godzin. Co zobaczyć w Krakowie w jeden dzień?

Kraków jest jednym z najpopularniejszych turystycznych miast w Polsce. Ze względu na różne zabytki i atrakcje jest też często wybierany na krótkie jednodniowe wycieczki, a ze względu na bliskość lotniska w Balicach również na zwiedzanie w oczekiwaniu na lot. Przygotowaliśmy przewodnik dla osób, które chcą zwiedzić Kraków w jeden dzień. Co zobaczyć w Krakowie w 1 dzień? Jakie są atrakcje w Krakowie na jeden dzień? Podpowiadamy plan zwiedzania.

Dojazd i logistyka

Jeśli przylatujemy do Krakowa najwygodniej z dojechać z lotniska centrum na dworzec Kraków Główny. Jeśli przyjechaliśmy do Krakowa pociągiem również na nim wysiadamy. Jeśli przyjeżdżamy samochodem to parkowanie w okolicach Rynku jest możliwe w tej okolicy chociaż bardzo drogie, a więc plan przykładowej wycieczki rozpoczynamy od okolicy Galerii Krakowskiej. Podróżnym przyjeżdżającym samochodem przypominamy, że w Krakowie strefa płatnego parkowania nie obowiązuje właściwie tylko w niedziele.

Zwiedzanie Krakowa
Kraków wydaje się być miastem pełnym atrakcji ale w rzeczywistości naprawdę ciekawych miejsc na europejskim poziomie jest tu jak na lekarstwo (Rynek Główny i okolica, Muzeum Czartoryskich, Wawel i katedra). Wiele miejsc w Krakowie, jak na przykład zapuszczony i niezbyt przyjemny Plac Nowy, stają się atrakcjami ponieważ w mieście po prostu nie ma nic ciekawszego. Zwiedzanie Krakowa spokojnie można zamknąć w ciągu 1 lub 2 dni.

 

Plac Jana Nowaka Jeziorańskiego

Z dworca na plac przed dworcem możemy wyjść na dwa sposoby. Tunelem przez Galerię Krakowską lub bocznym przejściem w kierunku starego budynku dworca. Stary dworzec powstał początkowo w 1844 roku, później przebudowano go w stylu eklektycznym gdy stał się częścią systemu Kolei Galicyjskiej łączącej Kraków ze stolicą we Lwowie, a dalej Tarnopolem czy Sokalem. To przy budowie tej trasy wzniesiono m.in. wiadukt kolejowy na Grzegórzkach koło Hali Targowej. Czy dworzec jest imponujący? No nie.

Na placu przed budynkiem dawnego dworca można zwrócić uwagę na jeden z bardziej dyskusyjnych pomników w Krakowie, widoczny powyżej, ustawiony tu 4 czerwca 2018 roku pomnik Ryszarda Kuklińskiego. Dalej trasa naszego zwiedzania wiedzie ku gmachowi Teatru Słowackiego. Przy placu stoi też Pałac Wołodkowiczów, eklektyczna willa z końca XIX wieku w której dziś jest m.in. Starbucks.

Atmosfera w przejściu podziemnym nie jest zbytnio zachęcająca

Istnieją dwie drogi, które możemy wybrać. Mniej atrakcyjna za to bardziej emocjonująca wiedzie przez przejście podziemne pod skrzyżowaniem Lubicz, Basztowej i Pawiej, druga wiedzie w stronę hotelu Vienna House, a następnie przez przystanek i przejście dla pieszych koło Hotelu Polonia. Stamtąd przechodzimy na Planty i kierujemy się popatrzeć na Teatr Słowackiego.

W przejściu lub na rogu Plan i Szpitalnej możemy kupić słynnego krakowskiego obwarzanka mylnie nazywanego preclem czyli lokalny krakowskie pszenne pieczywo o chronionym oznaczeniu geograficznym dostępne tylko w Krakowie.

Teatr Słowackiego

Przechodząc przez przejście podziemne wchodzimy bezpośrednio na Planty czyli park otaczający Stare Miasto w Krakowie. Przechodząc przez pasy też w końcu do niego trafiamy i przy skrzyżowaniu plant z ul. Szpitalną widzimy Teatr Słowackiego. Teatr im. Juliusza Słowackiego wzniesiono jako Teatr Miejski w eklektycznym stylu w 1893 roku. Projektantem średnio-okazałego gmachu był krakowski architekt Jan Zawiejski. We wnętrzu teatru znajduje się znana kurtyna Henryka Siemiradzkiego z 1894 roku, podobna do tej wykonanej kilka lat później dla Teatru Wielkiego we Lwowie. Przed teatrem znajduje się fragment mozaikowego chodnika. Czy to jakaś specjalna atrakcja? No nie bardzo.

Wnętrza gmachu da się zwiedzać w okresie wakacyjnym o 11:00, 12:00 i 13:00 za +/-30 zł za bilet normalny. Czy warto? Niekoniecznie, a już zwłaszcza nie w czasie zwiedzania Krakowa w jeden dzień, dlatego też kierujemy się powracając na Planty i skręcając w lewo w stronę Bramy Floriańskiej.

Brama Floriańska

Bez wątpienia jeden z symboli Krakowa. Park Planty, czyli Planty im. Floriana Straszewskiego, to park miejski powstały w miejscu dawnych murów miejskich. Pamiątką po murach zniwelowanych z początkiem XIX wieku jest zachowany fragment Bramy Floriańskiej, baszt Ciesielskiej, Stolarskiej i Pasmoników oraz stojący przed bramą Barbakan.

Niewielkie fragmenty murów miejskich Krakowa są dostępne do zwiedzania w ramach jedne z biletowanych tras. Czy warto? Nie. W przejściu w Bramie Floriańskiej znajduje się kopia cudownego Matki Boskiej Piaskowej. Polecamy przejść się bramą (przez którą niegdyś przejeżdżały tramwaje), zobaczyć z zewnątrz słynny Barbakan. Można go zwiedzać w ramach wspomnianej wcześniej Trasy Obronności Muzeum Krakowa. Czy warto? Nie. Koło Bramy Floriańskiej na Plantach stoi pomnik Jana Matejki.

Możemy przejść kilka kroków dalej by zobaczyć Pomnik Grunwaldzki w Krakowie na pl. Matejki. Pomnik przedstawia króla Władysława II Jagiełłę. Oryginał ufundował Ignacy Jan Paderewski. To co dziś widzimy to powojenna rekonstrukcja. Oryginał zniszczyli Niemcy w okresie od 1939 do 1940 roku.

Przed pomnikiem znajduje się symboliczny Grób Nieznanego Żołnierza odsłonięty 14 czerwca 1925 roku, ufundowany prawdopodobnie przez właściciela międzywojennego tabloidu Ilustrowany Kurier Codzienny Mariana Dąbrowskiego. Obecnie widzimy rekonstrukcję z 1976 roku. Perspektywę placu zamyka kościół św. Floriana.

Wracamy przez Bramę Floriańską i wchodzimy na jedną z dwóch najsłynniejszych ulic Krakowa – ulicę Floriańską.

Wizyta w muzeum

W czasie jednodniowego zwiedzania Krakowa niewiele jest czasu na zwiedzanie muzeów. Jeśli mielibyśmy wybrać jedno muzeum, które warto zwiedzić w Krakowie w czasie jednodniowej wycieczki to wybralibyśmy Muzeum Czartoryskich. Bilety lepiej rezerwować z wyprzedzeniem. Dzień darmowego zwiedzania w muzeum to wtorek. Szybkie zwiedzanie Muzeum Czartoryskich zajmie nam około 45 minut. Wnikliwe około 1-1,5h. Jeśli mamy na to czas to spod Bramy Floriańskiej udajmy się właśnie do Muzeum Czartoryskich. Muzeum z najsłynniejszym i najcenniejszym obrazem w polskich zbiorach.

 

Ulica Floriańska

Przechodząc przez Bramę Floriańską możemy zobaczyć sprzedawane na niej obrazy. Handlarze sprzedający obrazy wiszące od wewnętrznej strony murów koło Bramy Floriańskiej są jednym z symboli Krakowa. Obrazy jednak przejawiają zwykle dyskusyjne wartości artystyczne.

Ulica Floriańska to jedna z najsłynniejszych ulic w Krakowie. 335 metrowa ulica stanowi część tak zwanej Drogi Królewskiej. Ciągnie się od Bramy Floriańskiej do Rynku Głównego. Znajdują się przy niej restauracje, sklepy z pamiątkami. Działa tu, w kamienicy pod numerem 45, słynna i niezbyt dobrze oceniana Jama Michalika, którą warto pominąć, muzeum Dom Jana Matejki w kamienicy pod numerem 41, Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w kamienicy pod numerem 25.

Jeśli planujemy coś zjeść to ciekawą ofertę ma restauracja Hotelu Pod Różą w formie lunchu degustacyjnego. Przy Floriańskiej działa też niesławne i niezbyt dobrze oceniane Wax Museum z którego nie tak dawno śmiał się cały światowy TikTok i Instagram.

Ulicą Floriańską dochodzimy do jednej z największych atrakcji Krakowa czyli Rynku Głównego pełnego krakowskich pułapek na turystów. Dotarcie od startu wycieczki do Rynku Głównego, bez zwiedzania Muzeum Czartoryskich, to około 1500 metrów spaceru czyli około 25-30 minut powolnym krokiem.

Rynek Główny i atrakcje

Kościół Mariacki w Krakowie nie znajduje się na Rynku tylko na pl. Mariackim 5, jest jednak pierwszą widoczną atrakcją. Jeden z najbardziej znanych kościołów w Polsce, czyli kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie, to gotycka trójnawowa świątynia ze słynnym ołtarzem projektu Veita Stossa czyli Wita Stwosza z lat 1477-1486. Znajdująca się w kościele nadstawa ołtarzowa, retabulum, to jeden z najsłynniejszych zabytków miasta. Ołtarz jest otwarty od 11:50 do 18:00.

Wejście do kościoła jest darmowe na modlitwę, zwiedzanie w tym wejście na wieże jest płatne i kosztuje 15 złotych. Nie trwa zbyt długo więc jeśli mamy cały dzień na zwiedzanie Krakowa to warto wejść. Jeśli tylko kilka godzin ograniczamy się do modlitwy ;-).

Wchodząc na Rynek Główny dostrzegamy też kolejny z symboli Krakowa czyli krakowskie dorożki. Przejazd dorożką w Krakowie jest bardzo drogi i obecnie jest to atrakcja raczej dla bogatych turystów zagranicznych. W okresie przedświątecznym działa tu też bardzo drogi ale za to nie bardzo atrakcyjny jarmark bożonarodzeniowy.

Najbardziej charakterystycznym punktem Rynku Głównego są Sukiennice. Parter dawnego budynku handlowego wypełniają dwa rzędy kramów w których można kupić różne pamiątki w wysokich cenach. Na górze Sukiennic znajduje się Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku. Muzeum z płótnami takimi jak na przykład Świeczniki chrześcijaństwa znane jako Pochodnie Nerona Henryka Siemiradzkiego, Hołd Pruski Jana Matejki czy Szał Władysława Podkowińskiego.

Hołd Pruski pędzla Jana Matejki z lat 1879-1882

Muzeum składa się z czterech sal i szybkie zwiedzanie potrwa kilkanaście-kilkadziesiąt minut, więc warto tu wpaść w czasie jednodniowej wycieczki w przeciwieństwie do muzeum pod Rynkiem czyli wystawy Rynek Podziemny, której nie polecamy. Muzeum jest popularne ale naszym zdaniem szkoda na nie zarówno czasu jak i pieniędzy, a bilety są dość drogie (36 zł za normalny).

Na Rynku Głównym przed Sukiennicami stoi pomnik Adama Mickiewicza. Oryginalny pomnik projektu Teodora Rygiera został odsłonięty 26 czerwca 1898 roku i wówczas krytykowany przez wiele środowisk. Podobnie jak w przypadku innych opisywanych wcześniej krakowskich pomników również w przypadku Mickiewicza to co dziś widzimy to powojenna kopia. Oryginał zniszczono w czasie okupacji 17 sierpnia 1940 roku.

Na Rynku w Krakowie, w przeciwieństwie do większości miast, nie ma ratusza. Ratusz zniszczono w 1820 roku. Później w powojennym szale zniszczono w 1946 roku zabytkowy odwach ratuszowy. Do dziś zachowała się tylko wieża ratuszowa. Można na nią wejść i ją zwiedzać ale nie specjalnie to polecamy.

Hejnał z wieży mariackiej
Najsłynniejszy w Polsce hejnał odgrywany jest przez trębaczy siedzących na hejnalicy czyli jednej z wież Kościoła Mariackiego. Hejnał najlepiej słychać gdy jesteśmy na płycie Rynku Głównego. Hejnał odgrywany jest o pełnej godzinie i stanowi jedną z ciekawszych i darmowych atrakcji Krakowa.

 

Koło wieży ratusza znajduje się rzeźba Eros Bendato Igora Mitoraja. Przez lata stała się atrakcją turystyczną Krakowa chociaż jej umiejscowienie do dziś budzi kontrowersje i wielu wcale się nie podoba.

Na Rynku Głównym w Krakowie znajduje się niewielki kościół. Przebudowany w barokowym stylu kościół św. Wojciecha jest kościołem w którym organizowana jest najpóźniejsza msza w mieście o godzinie 21:37 ku pamięci Jana Pawła II. Na Rynku Głównym znajduje się wiele pułapek turystycznych, kilka ciekawych restauracji czy kawiarni i inne atrakcje na które raczej nie ma czasu w czasie zwiedzania Krakowa w jeden dzień

Collegium Maius

Z Rynku Głównego przejść można wieloma uliczkami w stronę różnych mniej lub bardziej ciekawych miejsc. Proponujemy przejście na ulicę Jagiellońską 15 na dziedziniec Collegium Maius gdzie o godzinie 9:00, 11:00, 13:00, 15:00 i 17:00 można zobaczyć pokaz Grającego Zegara. Jeśli akurat na niego nie trafimy – nic nie szkodzi. Nie jest jakoś przesadnie interesujący.

Można tu przyjść zobaczyć charakterystyczny dziedziniec budynku, ewentualnie zahaczyć o położony obok Ogród Profesorski. Znajduje się tu też muzeum uniwersyteckie, które można ale nie trzeba zobaczyć. Collegium Maius, pokaz zegara i ogród to miejsca opcjonalne. Jeśli ich nie zobaczymy świat się nie zawali.

Ulica Grodzka

Z Collegium Maius kierujemy się ponownie na Rynek Główny z którego wchodzimy w drugą najsłynniejszą ulicę w Krakowie czyli ul. Grodzką. Przy wylocie do ul. Grodzkiej znajduje się słynna restauracja Wierzynek, Szara Gęś, centrum handlowe Vitkac w Krakowie, dalej restauracja Fiorentina.

Ulica Grodzka, podobnie jak Floriańska, jest jedną z najstarszych ulic Krakowa. Ulica ma 650 metrów długości, stanowi część Drogi Królewskiej, i prowadzi w stronę Wzgórza Wawelskiego.

Idąc ul. Grodzką dostrzegamy Plac Wszystkich Świętych z siedzibą miejskiej rady, znajdujący się przy nim pomnik Józefa Dietla, dostrzegamy też sylwetkę kościoła Świętej Trójcy.

Przy Grodzkiej możemy zwrócić uwagę na kamienicę pod numerem 22 w której urodziła się Helena Modrzejewska, Dom Wita Stwosza pod numerem 39. Pod numerem 52a znajduje się atrakcyjnie wyglądający kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Do wnętrza możemy wejść za darmo, a w środku zobaczyć można najdłuższe w Polsce wahadło Foucaulta. Obok znajduje się zabytkowy kościół św. Andrzeja wzniesiony w latach 1079-1098 w stylu romańskim. Przed kościołami na placyku zobaczyć można Plac św.Marii Magdaleny z pomnikiem Piotra Skargi z 2001 roku i kamienna fontanna z 1996 roku. Takie sobie atrakcje.

Ulicą Grodzką idziemy dalej w kierunku Wawelu. Pod koniec ulicy zobaczyć można niewielki kościół św. Idziego oraz Krzyż Katyński. Na Wawel wchodzimy wejściem od strony ul. św. Idziego i Podzamcze.

Czas zwiedzania
Od startu wycieczki na pl. Jana Nowaka Jeziorańskiego do wejścia na Wawel przechodzimy około 4 kilometrów (nie wliczając w to dystansu na zwiedzanie Muzeum Czartoryskich, kościoła Mariackiego, galerii w Sukiennicach). Przejście tego dystansu spacerem to około 1 godziny. Wraz z szybkim zwiedzaniem wycieczka do Wawelu to około 3 godzin. Z lunchem czy kawą w kawiarni 4 godziny. Mamy więc jeszcze trochę czasu na Kraków w jeden dzień.

 

Wzgórze Wawelskie

Ostatnia z obowiązkowych atrakcji, które warto zobaczyć w Krakowie w jeden dzień to Wzgórze Wawelskie. Wstęp na Wzgórze Wawelskie jest darmowy. Płatne jest zwiedzanie zbiorów Zamku Królewskiego oraz Katedry. Tutaj przeczytacie darmowe atrakcje Wzgórza Wawelskiego.

Co warto zobaczyć na Wawelu w czasie jednodniowej wycieczki? Polecamy skupić się na wejściu do katedry, które pozwala na zwiedzanie dzwonnicy z Dzwonem Zygmunt, a także wstęp do krypty pod katedrą. Bilet uprawnia też do wejścia do Muzeum Katedralnego, które nie jest warte naszego czasu nawet jeśli mamy go w nadmiarze.

Przed wejściem do kościoła wiszą kości, a w ostatniej krypcie pochowany jest Lech Kaczyński. Tutaj cennik katedry na Wawelu. Szybkie zwiedzanie to około 30 minut.

Wychodząc z katedry kierujemy swoje kroki na arkadowy dziedziniec Zamku Królewskiego. Jeśli mieliśmy trochę szczęścia lub zarezerwowaliśmy wcześniej bilety to warto wybrać się na zwiedzanie zamkowych zbiorów. Polecamy wybór którejś z najlepszych atrakcji na Wawelu czyli trasy Zamek I lub Zamek II ze wskazaniem na Zamek II. Reszta atrakcji na Wawelu nie jest już tak ciekawa, a na miejsca takie jak Smocza Jama, Baszta Sandomierska czy Ogrody Królewskie szkoda czasu nawet jeśli mamy go w nadmiarze.

Zwiedzanie wystawy na Wawelu to około 1h. Wycieczka zajmuje nam więc +/- 5,5h. Dodajmy na to jeszcze około 30 minut na pochodzenie po Wzgórzu Wawelskim i zejście z niego w stronę kopii rzeźby Światowida ze Zbrucza u stóp wzgórza. Mamy więc około 6 godzinny spacer po centrum Krakowa (który można odbyć równie dobrze w około 2 godziny pomijając zwiedzanie atrakcji).

Pod Wzgórzem Wawelskim w Krakowie od strony bulwarów Wisły stoi słynna ziejąca ogniem rzeźba Smoka Wawelskiego. Walory artystyczne Smoka są dość dyskusyjne (to co większość osób bierze za jego ramiona to w rzeczywistości głowy). Czy to atrakcja którą warto zobaczyć? Zdecydowanie nie.

Inne miejsca w Krakowie

Większość atrakcji w Krakowie, poza Muzeum Czartoryskich, Rynkiem i Wawelem, nie może równać się atrakcjom Rzymu, Mediolanu, Budapesztu, Paryża, Londynu, Wiednia czy Pragi. Jeśli mamy jeszcze więcej czasu na jeden dzień w Krakowie możemy udać się dalej ulicą Stradomską w stronę Kazimierza lub Podgórza. Po lewej stronie ulicy znajduje się hotel Stradom House w którym działa kawiarnia w starej kaplicy.

De facto Kazimierz i Podgórze nie są miejscami, które są przesadnie atrakcyjne. Kazimierz to tak naprawdę zapuszczona dzielnica pełna knajp w której nie ma właściwie żadnych interesujących atrakcji, a już na pewno nie są to atrakcja na poziomie europejskim czy światowym. Z Kazimierza da się przejść Kładką Bernatka na Podgórze.

W Podgórzu warto zobaczyć Park Bednarskiego i kościół św. Józefa ale nie są to miejsca, których odwiedzenie zmieni w jakimś stopniu nasze życie i możemy zrezygnować z nich bez żalu. Tutaj szerzej opisujemy co zobaczyć na Kazimierzu oraz co zobaczyć w Podgórzu.

W Krakowie można wybrać się na Kopiec Kościuszki chociaż widoki z niego wcale nie są oszałamiające, a wejście jest drogie. Ciekawą atrakcją jest ZOO w Krakowie ale raczej ciężko zorganizować zwiedzanie kopca czy ZOO w czasie zwiedzania Krakowa w jeden dzień. Mając niezbyt wiele czasu na zwiedzanie Krakowa można jeszcze pokusić się o spacer po Cmentarzu Rakowickim. Dla osób zostających do wieczora ciekawostką mogą być słynne kiełbaski z niebieskiej Nyski.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl