Pomnik Artura Grottgera na Plantach w Krakowie

Otaczające Stare Miasto w Krakowie Planty są nie tylko ciekawym parkiem miejskim i miejscem na spacer ale także miejscem w którym znajdują się ciekawe pomniki. Jednym z pomników na Plantach w Krakowie jest pomnik Artura Grottgera autorstwa Wacława Szymanowskiego odsłonięty w maju 1903 roku. Oto opis i krótka historia pomnika.

Stojące na obelisku popiersie upamiętnia on jednego z najwybitniejszych polskich malarzy i patriotów XIX wieku, który w swoich pracach ukazywał ducha narodowego oporu i miłości do ojczyzny. Grottger urodził się w Ottyniowicach pod Lwowem 11 listopada 1837 roku i zmarł 13 grudnia 1867 roku we Francji. Ciało artysty sprowadzono do Lwowa. Artur Grottger jest pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

Pomnik Artura Grottgera na Plantach w Krakowie w lipcu 1928 roku. Fot. Domena Publiczna; NAC; syg. 1-U-3016-2

Środki na budowę pomnika Grottgera zaczęto zbierać w 1892 roku, a w kolejnym roku zawiązał się komitet budowy pomnika pod przewodnictwem najpierw Witolda Pruszkowskiego, a następnie Piotra Stachowicza. W konkursie na pomnik wybrano projekt Wacława Szymanowskiego. Zdecydowano że stanie on przed budynkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Pierwszy to pomnik artysty, postawiony na ziem polskich obszarze. Uroczystości rozpoczęła się o godzinie 11 przed południem. Przed frontem gmachu Tow. przyjaciół sztuk pięknych przy placu Szczepańskim, staną pułk młodzieży gimnazjum św. Jacka z orkiestrą. Wśród szpaleru straży, do sal gmachu dążyła liczna publiczność, witana na schodach przez prezesa p. Piotra Stachiewicza i członków komitetu budowy pomnika – czytamy w Czasie z 16 maja 1903 roku

Wśród zebranych był brat artysty p. Jarosław Grottger, urzędnik kolejowy, z żoną Domicelą z Leflerów, córką Reginą i siostrą Maryą z Grottgerów Sawiczewską. Na otwarciu prezydent Krakowa Friedlein i ówczesny wiceprezydent Leo, rektor uniwersytetu, profesorowie ASP i inni zgromadzeni. Na uroczystość do Krakowa, z powodów zdrowotnych, nie przyjechał Wacław Szymanowski.

Do Krakowa depesze przesłał m.in Związek artystów Polskich ze Lwowa, lwowski Zakład narodowy im. Ossolińskich. Odśpiewano też pieśń Gaude mater Polonia.

Z kamiennego cokołu wyrasta bronzowy biust Grottgera. Poniżej na podstawie z białego kamienia napis: Artur Grottger. Pod napisem wielka płaskorzeźba bronzowa, przedstawiająca artystę zadumanego nad klęskami roku 1863 i czerpiącego z nich natchnienie. Pomnik wznosi się na małym wzgórku, lekko opadającym i równającem się z terenem plantacyj. Naokoło piękne trawniki. Pomnik zwrócony frontem do gmachu Tow. przyjaciół sztuk pięknych – opisywał Czas z 16 maja 1903 roku

Spacerując po Plantach w Krakowie zobaczyć można również pomnik Bojana ku pamięci Bohdana Zaleskiego, a także pomnik Jadwigi i Jagiełły czy też Jana Matejki czy pomnik Lilii Wenedy.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl