Kraków to jedno z najpiękniejszych i najważniejszych miast w Polsce będących jedną z największych atrakcji turystycznych w mieście. Do Krakowa przyjeżdża wielu obcokrajowców – część w celach turystycznych, a część biznesowych. Wiele osób, zwłaszcza nie pochodzących z Krakowa, zastanawia się co pokazać obcokrajowcom w Krakowie. Co pokazać zagranicznemu turyście w Krakowie? Podpowiadamy jakie atrakcje pokazać, a jakie można sobie odpuścić. Oto lista propozycji.
Najcenniejsze zbiory w Krakowie
Pokazywanie Krakowa obcokrajowcom warto zacząć od co w Krakowie najcenniejsze. Światowej klasy zabytków czy dzieł sztuki w Krakowie nie ma zbyt wielu jeśli zestawimy Kraków z muzeami w Londynie, Amsterdamie czy gdzieś we Włoszech lub Francji. Pokazując Kraków skupiamy się więc na Wzgórzu Wawelskiemu. To tu znajduje się Zamek Królewski na Wawelu oraz Katedra Wawelska czyli miejsca o ogromnym znaczeniu historycznym dla Polski.
Warto zaplanować wycieczkę po trasach Zamek I i Zamek II oraz wstęp do katedry gdzie znajduje się też najsłynniejszy w Polsce dzwon oraz Groby Królewskie. Bilety na Zamek Królewski warto rezerwować z wyprzedzeniem.
Na liście miejsc, które warto pokazać obcokrajowcom nie sposób nie wymienić najciekawszego muzeum w Krakowie czyli Muzeum Czartoryskich. To tu można zobaczyć jedno z najbardziej znanych dzieł sztuki na świecie i najcenniejszy obraz znajdujący się w polskich zbiorach czyli obraz Dama z gronostajem pędzla Leonarda da Vinci. To muzeum to prawdziwa skarbnica sztuki europejskiej i polskiej, a także starożytnej czy orientalnej. Tutaj też lepiej zarezerwować bilety z wyprzedzeniem bo to jedno z bardziej popularnych i bardziej atrakcyjnych miejsc w Krakowie.
Kolejnym punktem na mapie krakowskich atrakcji jest Muzeum w Sukiennicach czyli Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku. Muzeum to oferuje bogaty przegląd polskiego malarstwa i rzeźby szczególnie z okresu w czasie którego Polska była pod austriacką, pruską i rosyjską okupacją. To wspaniała okazja, aby obcokrajowcy zapoznali się z dziełami takich artystów jak Jan Matejko, Józef Chełmoński czy Jacek Malczewski, które opowiadają o polskich zmaganiach o niepodległość i tożsamości narodowej.
Kościół Mariacki, Barbakan i Brama Floriańska
Niewątpliwie jednym z symboli Krakowa jest Kościół Mariacki, którego wnętrze kryje słynny ołtarz (nadstawę ołtarzową) Wita Stwosza. Gotycka świątynia to absolutny must-see, a hejnał grany co godzinę z wieży kościelnej to krakowski zwyczaj, który z pewnością zainteresuje obcokrajowców.
Przechadzając się po Starym Mieście warto także zwrócić uwagę na Bramę Floriańską oraz Barbakan – fragmenty dawnych fortyfikacji miejskich. Obydwa zabytki to ciekawe i dosyć nietypowe konstrukcje. Zaraz obok przy pl. Matejki znajduje się najbardziej okazały pomnik Krakowa czyli Pomnik Grunwaldzki, któremu również warto poświęcić kilka chwil.
Co z Fabryką Schindlera
Fabryka Schindlera to miejsce, które przyciąga wielu zagranicznych turystów pamiętających sukces filmu Lista Schindlera w reżyserii Stevena Spielberga. Jeśli jednak ktoś jedzie tam z myślą o tym, że muzeum zapozna go jakoś wyjątkowo z sylwetką Schindlera to można je potraktować jako “turystyczną pułapkę”. Warto uprzedzić obcokrajowców odwiedzających Kraków że wystawa w muzeum nie skupia się w pełni na postaci Schindlera czy na wydarzeniach znanych z filmu.
Ekspozycja dotyczy tylko życia codziennego w okupowanym Krakowie podczas II wojny światowej. Jeśli więc celem turysty jest pogłębienie wiedzy o Schindlerze to poza zobaczeniem gabinetu właściciela ówczesnej fabryki nie ma tu dla niego praktycznie żadnych informacji czy eksponatów.
Wycieczki poza Krakowem
Jednym z miejsc przyciągających miliony turystów z całego świata jest oczywiście muzeum Auschwitz w Oświęcimiu. Jeśli planujemy pokazać coś w okolicy Krakowa przyjezdnym z zagranicy to muzeum w dawnym obozie jest jedną z podstawowych rzeczy. Na szczęście muzeum można zwiedzać za darmo. Warto jednak rezerwować bilety z dużym wyprzedzeniem. Tutaj podpowiadamy jak zorganizować zwiedzanie Auschwitz.
Kopalnia Soli w Wieliczce to kolejny punkt na mapie turystycznej Małopolski, który bije rekordy popularności wśród zagranicznych turystów. Tak samo jak w przypadku zwiedzania Auschwitz zorganizowanie wycieczki do Wieliczki jest proste – wymaga tylko rezerwacji biletu na oficjalnej stronie kopalni oraz przejechania kilkunastu minut pociągiem ze stacji Kraków Główny.
Program zwiedzania dla obcokrajowca
W Krakowie niewiele jest miejsc, które tak naprawdę wyróżniają się na tle tego co można zobaczyć w ciekawszych miastach Europy. Warto dostosować plan zwiedzania Krakowa do zainteresowań konkretnej osoby. Amerykanom można zaplanować wycieczkę na Kopiec Kościuszki. Miłośnicy rzeźby nagrobnej mogliby docenić spacer po Cmentarzu Rakowickim, fanom awiacji spodoba się Muzeum Lotnictwa Polskiego, a jeszcze innym wizyta w Parku Jordana.
Warto jednak pamiętać, że na tle tego co zobaczymy w Barcelonie, Paryżu, Amsterdamie, Londynie, Wiedniu, Mediolanie, Rzymie, Wenecji, Budapeszcie, Pradze, Bangkoku, Dubaju, Tokio czy innych miastach świata Kraków wypada dość blado. Nie ma po co pokazywać komuś Parku Bednarskiego jeśli widział Prater w Wiedniu, nie ma sensu jazda na kole widokowym jeśli ktoś był już na London Eye, nie warto płynąć do Tyńca jeśli ktoś pływał rejsem po Dunaju z Budapesztu do Wiednia albo po Wełtawie w Pradze.
Co pokazać obcokrajowcom w Krakowie? Kraków to miasto o bogatej historii i kulturze ale dla osób, które zwiedziły już kawałek świata naprawdę unikatowych atrakcji jest tu tylko kilka. Poza stałymi punktami programu czyli największymi atrakcjami Krakowa warto pokazać rzeczy dostosowane do zainteresowań danej osoby. W przypadku odwiedzania Krakowa w dni gdy odbywają się unikatowe dla miasta tradycje takie jak pochód Lajkonika, konkurs szopek czy Emaus warto zagranicznych gości zabrać również na takie wydarzenia.