Jakie krakowskie zabytki znajdują się na liście UNESCO?

Kraków, jedno z najpiękniejszych i najbardziej historycznych miast w Polsce, od lat cieszy się zasłużonym miejscem na prestiżowej liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wpisany na tę listę już w 1978 roku. Wiele osób stawia sobie pytanie o to, które krakowskie zabytki są na liście UNESCO. Które krakowskie zabytki są na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO? Co w Krakowie wpisano na listę? Jakie zabytki?

Co w Krakowie wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa? Na prestiżowej liście znajduje się bardzo duża część Krakowa, a nie poszczególne zabytki. Na listę UNESCO wpisano całe historyczne centrum Krakowa. Na liście znajduje się historyczne centrum Krakowa wraz ze Wzgórzem Wawel, a także Kazimierz oraz dawne przedmieście Stradom.

Kraków wpisano na listę we wrześniu 1978 roku. To wówczas podczas obrad komitetu UNESCO w Waszyngtonie powołano do życia prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa.

W 2010 roku przeprowadzono niewielkie modyfikacje granic strefy wpisanej na listę. Całkowity obszar znajdujący się na Liście Światowego Dziedzictwa w Krakowie to 149,65 hektara, a strefa buforowa ma obszar 907,5 hektara.

Na terenie objętym ochroną UNESCO w Krakowie znajdują się m.in. takie zabytki jak Rynek Główny z kamienicami, Sukiennicami czy kościołem św. Wojciecha, a także słynny Kościół Mariacki, Brama Floriańska, Barbakan, Zamek Królewski na Wawelu, Katedra Wawelska, budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego czy kościoły znajdujące się na Starym Mieście i Kazimierzu.

Warto wspomnieć, że Kraków to nie tylko obszar Starego Miasta, Stradomia i Kazimierza na Liście Światowego Dziedzictwa ale również jedna z krakowskich tradycji znajdująca się na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO czyli krakowskie szopkarstwo z wieńczącym je corocznym finałem konkursu szopek.

W okolicach Krakowa znajdują się inne miejsca znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są to kopalnie soli w Wieliczce oraz w Bochni znajdujące się na liście od 1978 roku z modyfikacjami w 2008 i 2013 roku, a także tereny Auschwitz Birkenau wpisane na listę w 1979 roku, kompleks sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej wpisany na listę w 1999 roku. Na liście są też drewniane kościoły znajdujące się w południowej Małopolsce w miejscowościach Binarowa, Blizne, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana oraz Sękowa.

Podsumowanie: od kiedy Kraków jest na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO? Kraków wpisano na listę we wrześniu 1978 roku. Wpisano obszar starego miasta z Wawelem, a także Kazimierz i Stradom.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl