Kazimierz Kraków atrakcje. Co warto zobaczyć?

Obok Rynku z Plantami jednym z najbardziej znanych obszarów Krakowa jest dawna żydowska dzielnica Kazimierz. Wielu turystów przyjeżdżających do Krakowa szykuje się też do zwiedzania Kazimierza. Co można zwiedzić na Kazimierzu? Co warto zobaczyć na Kazimierzu w Krakowie? Jakie są atrakcje i ciekawe miejsca? Co zwiedzać?

Plac Wolnica i ratusz

Kazimierz, podobnie jak kiedyś Podgórze, niegdyś nie należał do Krakowa. Był osobnym miastem utworzonym w 1335 roku i jak każde miasto lokowane na prawie magdeburskim posiadał swój własny rynek z ratuszem. Dawnym rynkiem Kazimierza jest Plac Wolnica na którym znajduje się budynek dawnego ratusza w stylu renesansowym i pseudorenesansowym.

W ratuszu kazimierskim pod adresem Plac Wolnica 1 działa dziś Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli, chociaż nie jest to najbardziej atrakcyjne muzeum w Krakowie. Na samym placu znajduje się dyskusyjnych walorów estetycznych rzeźba-fontanna Trzej grajkowie Bronisława Chromego z 1970 roku.

Sam plac jest dziś jednym z centrum życia w dzielnicy Kazimierz. W niewielkich otaczających go kamieniczkach działają popularne bary i restaruacje, a także trochę sklepów. Nieopodal placu znajduje się jeden z najładniejszych kościołów Krakowa.

Bazylika Bożego Ciała

Wielu turystów podczas swojego pobytu w Krakowie odwiedza kościół Mariacki czy katedrę na Wawelu, a to miejsce bywa pomijane, a szkoda. Bazylika Bożego Ciała w Krakowie jest jednym z najładniejszych kościołów w mieście. Historia gotyckiej świątyni sięga rozpoczęcia budowy ufundowanej przez Kazimierza Wielkiego w 1340 roku. Budowę przerwano i kontynuowano w latach 1385-1405.

Fasadę ukończono w 1500 roku, a w latach 1566-1582 powstała kościelna wieża. Wnętrze kościoła to dwukondygnacyjny ołtarz z pierwszej połowy XVII wieku z figurą Jana Chrzciciela. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na drewnianą ambonę z połowy XVIII wieku w kształcie łodzi z wiosłami. W kościele znajdują się 83 głosowe organy z 5950 piszczałek. Kościół otwarty jest zwykle w godzinach od 6:00 do 18:30 i za wstęp nie są pobierane opłaty, więc naprawdę warto do niego zaglądnąć.

Muzeum Inżynierii i Techniki

Przy ul. Wawrzyńca znajduje się zespół dawnej zajezdni tramwajowej z lat 1882-1928. W części budynków dawnej zajezdni w 1998 roku otwarto Muzeum Inżynierii Miejskiej znane obecnie pod nazwą Muzeum Inżynierii i Techniki. Naszym zdaniem jest to jedno z najciekawszych muzeów w Krakowie i jedna z większych atrakcji dzielnicy Kazimierz.

Hala tramwajowa. Zabytkowymi tramwajami w Krakowie można przejechać się w ramach linii muzealnej numer 0 w okresie letnim

Stałe ekspozycje obejmują kolekcje starych tramwajów (w tym np. tramwaj konny też tramwaje Sanok SN1 i Sanok SN2), samochodów (w tym Fiata 508 III typ 108, Warszawę, Mikrusa czy Syrenę), motocykle, radioodbiorniki, aparaty, telefony i inne elementy wyposażenia dawnych mieszkań oraz urządzeń przemysłowych, które przenoszą zwiedzających w czasy, gdy technika dopiero zaczynała kształtować nowoczesny świat.

Dla najmłodszych przygotowano specjalne strefy, gdzie mogą bawić się i uczyć, co sprawia, że muzeum jest też ciekawą atrakcją dla dzieci. Bilety do muzeum są dość drogie ale warto podkreślić, że darmowym dniem w tym muzeum jest wtorek.

Kościół na Skałce i krypta zasłużonych

Kościół Świętego Michała Archanioła i Świętego Stanisława Biskupa, popularnie zwany “Skałką”, to miejsce kultu i pielgrzymek, związane z tragiczną śmiercią św. Stanisława, biskupa krakowskiego, który został tu zamordowany w 1079 roku.

Wchodząc do kościoła, od razu uderza barokowy przepych wnętrza: bogato zdobione ołtarze, freski i rzeźby. Przed kościołem znajduje się sadzawka św. Stanisława zwana Kropielnicą Polski z rzeźbą biskupa z 1731 roku. Pod kościołem znajduje się słynna Krypta Zasłużonych na Skałce znana jako panteon narodowy w którym pochowani są m.in. Jan Długosz, Józef Kraszewski, Henryk Siemiradzki, Stanisław Wyspiański czy Jacek Malczewski. Wstęp jest płatny.

Plac Nowy i Okrąglak

Czy to miejsce jest atrakcją Kazimierza? Plac Nowy, przez starych krakusów zwany Placem Żydowskim, jest jednym z najbrzydszych miejsc w Krakowie ale ze względu na swoje położenie w centrum Kazimierza jest niezwykłą atrakcją. Najsłynniejszym miejscem na placu jest tak zwany okrąglak czyli wpisany do rejestru zabytków pawilon z 1900 roku w którym w okresie międzywojennym działała żydowska rzeźnia drobiu, a o obecnie króluje mała gastronomia na czele z zapiekankami będącymi idealną metaforą całego placu i jego okolicy.

Placu Nowego nie da się ominąć w czasie zwiedzania Kazimierza. Przy placu znajdują się słynne krakowskie lokale takie jak na przykład Alchemia, sprzedawane są zapiekanki, spotkać można przedstawicieli lokalnego kolorytu. Na placu znajdują się niezbyt atrakcyjnie wyglądające kramy. W niedziele działa tu targ odzieży używanej, w soboty niewielki pchli targ, organizowana jest tu też na przykład giełda gołębi.

Czy jest to ładne miejsce? Zdecydowanie nie.

Ulica Szeroka

Ulica Szeroka w Krakowie jest szeroką ulicą pełniącą funkcję wydłużonego rynku. Powstała w miejscu dawnej wsi Bawół, wchłoniętej przez Kazimierz w XIV wieku. Od końca XV wieku osiedlali się tu Żydzi, a z czasem stało się miejscem zamieszkania żydowskiej biedoty.

Dziś Szeroka jest centrum turystyki żydowskiego dziedzictwa w Krakowie, gdzie znajdują się trzy synagogi: Stara Synagoga z XV wieku, Synagoga Remuh i cmentarz z XVI wieku oraz Synagoga Poppera z XVII wieku. Na ulicy znajduje się również łaźnia żydowska (mikveh) w piwnicy hotelu Klezmer Hois, pomnik ławeczka Jana Karskiego oraz miejsce narodzin Heleny Rubinstein w domu pod numerem 14.

Północny koniec ulicy skrywa legendę o przeklętym weselu, choć prawdopodobnie był to mały cmentarz ofiar dżumy. Znajduje się tu głaz poświęcony pamięci 65 tysięcy Polaków pochodzenia żydowskiego z Krakowa i okolic zamordowanych w czasie II wojny światowej, a także pomnik pomordowanych 28 października 1943 roku. Bezpośrednio przy Szerokiej przy budynku numer 1 znajduje się charakterystyczny punkt w którym na tle starych szyldów wykonywane są zdjęcia Kazimierza.

Synagogi do zwiedzania

Kazimierz był dzielnicą żydowską więc nic dziwnego, że znajduje się tu wiele żydowskich zabytków do zwiedzania. Atrakcją Kazimierza jest możliwość zwiedzania synagog. Dla odwiedzających dostępne są wejścia do kilku takich budynków.

Są to okazała synagoga Tempel przy ul. Miodowej 24 projektu Ignacego Hercoka z lat 1860-1862 z przebudową według planów Teofila Lamyrskiego z 1868 roku, wstęp 15 zł. Synagoga Remu przy Szerokiej odbudowana w 1947 roku, Synagoga Kupa w której do 1985 roku działa rytualna ubojnia. Oddziałem Muzeum Historii i Kultury Żydów Krakowa jest Stara Synagoga zbudowana w XV wieku, jedna z najstarszych synagog na obecnych terenach polskich. Poza tym na Kazimierzu zobaczyć możemy budynki synagog takich jak synagoga Izaaka, synagoga Wysoka, synagoga Poppera, czy wpaść do kawiarni w dawnym budynku synagogi Chewra Thilim. Budynek należy do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie.

Podwórko z Listy Schindlera

Urokliwe podwórko znane głównie z filmu Stevena Spielberga “Lista Schindlera” znajduje się przy ul. Józefa 12 i stanowi jedną z atrakcji turystycznych Kazimierza nie tylko za sprawą występu w filmie ale za sprawą malowniczego widoku.

Podwórko jest jednym z częściej fotografowanych miejsc na Kazimierzu i można tu zrobić naprawdę ładne fotografie. Znajduje się tu niewielki sklep ze starociami i ogródek jednej z pobliskich kawiarenek.

Inne atrakcje Kazimierza

Kazimierz jest jednym z miejsc atrakcyjnych turystycznie w Krakowie ale przede wszystkim z powodu ogromnej liczby restauracji, kawiarni i barów znajdujących się w jego obszarze, a nie z powodu atrakcyjnych czy wyjątkowo pięknych zabytków są jednak na Kazimierzu atrakcje ciekawe chociaż nie na tyle, żeby stanowiły obowiązkowe punkty zwiedzania.

Fragment muru obronnego

Kazimierz, jak każde średniowieczne miasto, otoczony był umocnieniami w formie murów obronnych. Do naszych czasów nie zachowało się zbyt wiele fragmentów średniowiecznych murów Kazimierza, ale coś jednak się zachowało. Stare mury Kazimierza można zobaczyć przy ul. Paulińskiej, a także w okolicach Starej Synagogi. Mur przy Paulińskiej jest dobrze zachowany i zakonserwowany i stanowi ciekawostkę idealną na spacer po Kazimierzu.

Most Piłsudskiego

Most Piłsudskiego w Krakowie, znany jako Drugi Most lub Czwarty Most, to jedna z najważniejszych przepraw przez Wisłę w mieście, łącząca dzielnice Kazimierz i Podgórze. Most ten ma nie tylko znaczenie komunikacyjne, ale również historyczne i architektoniczne. To najstarszy most w Krakowie powstały 1933 roku, wysadzony w 1945 roku i odbudowany w 1948 roku.

Zbudowany w latach 1926-1933, most Piłsudskiego był odpowiedzią na rosnące potrzeby komunikacyjne miasta. Projekt, wykonany przez inżyniera Aleksandra Pstrokońskiego, reprezentuje styl modernistyczny z elementami konstruktywizmu. Most ma długość 147,5 metra i szerokość 18,5 metra metrów, składając się z czterech przęseł wspartych na trzech filarach. Stalowa konstrukcja oryginalnego mostu była wykonana w fabryce Zieleniewskiego, a oryginalną nawierzchnię z kostki bazaltowej ze Lwowa podziwiać można we wspomnianym wyżej Muzeum Inżynierii i Techniki. Most ten stanowi także popularne miejsce spacerów między Podgórzem, a Kazimierzem.

Kładka Bernatka

Kładka ojca Bernatka, widok z Kazimierza w kierunku Podgórza

Druga popularna przeprawa przez Wisłę to zlokalizowana pomiędzy dzielnicami Kazimierz a Podgórze kładka Ojca Bernatka, która stanowi ważny ciąg komunikacyjny i atrakcję turystyczną. Kładka powstała w latach 2009-2010 i przyczyniła się do rozwoju oraz gentryfikacji okolic ul. Mostowej i Nadwiślańskiej w Podgórzu.

Kładka jest popularnym miejscem spacerów. Zdobią ją dyskusyjnej urody balansujące rzeźby, a mieszkańcy Krakowa i turyści przypinają do jej barierek kłódki mające być wyrazami miłości.

Kościół św. Trójcy

Kościół św. Trójcy w Krakowie na Kazimierzu to jeden z mniej znanych kościołów. Kościół bonifratrów znajduje się przy ul. Krakowskiej 48. Jego historia sięga 1688 roku gdy ze Lwowa do Krakowa przybył zakon trynitarzy. Kościół wzniesiono w latach 1741-1758.

Kościół jest jedną z rzadziej zwiedzanych świątyń ale jest dość ciekawym miejscem, do którego warto wstąpić chociaż na chwilę w czasie spaceru po Kazimierzu. W Krakowie kościół pw. Świętej Trójcy znajduje się też bliżej rynku przy ul. Stolarskiej.

Szpital Bonifratrów

Obok wspomnianego wcześniej kościoła znajdują się zabudowania dawnego szpitala bonifratrów, a zaraz obok zobaczyć można zabytkowy gmach szpitala zakonu bonifratrów z którego historią związany jest Laetus Bernatek, którego imieniem nazwano położoną niedaleko kładkę.

Budynek w stylu eklektyzmu/historyzmu wzniesiony w latach 1897-1906 według projektu Teodora Talowskiego, autora m.in. kościoła św. Elżbiety we Lwowie czy wielu krakowskich kamienic w tym Kamienicy Pod Pająkiem, zwraca uwagę przechodniów. W szpitalu tym zmarł Wincenty Witos.

Foodtrucki

Kazimierz nie jest pełen zabytkowych pereł ale jest pełen miejsc atrakcyjnych w inny sposób. Na Kazimierzu znajdują się trzy bardzo popularne parki foodtrucków. Najsłynniejszy to Judah Food Market przy ul. św. Wawrzyńca. Drugi znajduje się przy ul. Dajwór, kolejnym miejscem gdzie znajdziemy foodtrucki jest skwer przy skrzyżowaniu ul. Jakuba z ul. Izaaka. Kolejnym miejscem jest niewielki skwerek przy św. Wawrzyńca na wysokości kościoła Bożego Ciała. Interesujący streetfood sprzedawany jest też w lokalu Coca przy ul. Kupa.

Streetart

O malunkach powstających na elewacjach zabytkowych kamienic można mieć zdanie pochlebne lub negatywne. Niezależnie od tego co o tym myślimy nie da się ukryć, że Kazimierz w Krakowie pełen jest streetartu. Duże murale zobaczymy np przy wspomnianym powyżej skwerze z foodtruckami, ale także przy ul. Józefa czy Bożego Ciała. Czasem na Kazimierzu pojawiają się spontaniczne malunki, które szybko znikają jak podobizna Kaczyńskiego w stylu prac Banksy’ego.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl