Krypta Zasłużonych na Skałce. Cennik i godziny otwarcia

Najsłynniejsze miejsca pochówku zasłużonych w Krakowie to reprezentacyjna aleja Cmentarza Rakowickiego oraz krypta pod Katedrą na Wawelu. Nie jest to jednak jedyne miejsce. Interesującym miejscem pochówku w Krakowie jest Krypta Zasłużonych na Skałce. Kto jest pochowany na Skałce? Ile kosztuje wstęp? Jaki jest cennik i godziny zwiedzania krypty.

W bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa znanej jako kościół na Skałce pochowanych jest 13 zasłużonych przedstawicieli polskiej kultury i sztuki.

Krypta Zasłużonych cennik zwiedzania

Krypta Zasłużonych znajduje się pod kościołem Paulinów na Skałce i prowadzi do niej osobne wejście. Wstęp do krypty jest płatny, podobnie jak do krypty pod katedrą na Wawelu. Jaki jest cennik?

Cena wstępu nie jest przesadnie wysoka. Wejście kosztuje 5 złotych. Krypta z kolebkowym zdobionym sklepieniem skrywa sarkofagi wybitnych przedstawicieli kultury i sztuki.

Zwiedzanie krypty trwa dosłownie kilka minut. Kasa biletowa znajduje się bezpośrednio przed wejściem do krypty. Rezerwacja biletów nie jest konieczna. Tak zwany Panteon Narodowy pod kościołem na ul. Skałecznej dostępny jest w godzinach od 10:00 do 17:00 przez cały tydzień. Godziny otwarcia mogą się jednak zmienić.

Kto jest pochowany na Skałce?


W Krypcie Zasłużonych pochowani są Jan Długosz, Wincenty Pol, Lucjan Siemieński, Józef Ignacy Kraszewski, Teofil Lenartowicz, Adam Asnyk, Henryk Siemiradzki, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, Karol Szymanowski. Po wojnie w krypcie pochowany został Ludwik Solski, Tadeusz Banachiewicz oraz w 2004 roku Czesław Miłosz.

W krypcie znajdują się tablice pamiątkowe poświęcone Karolinie Lanckorońskiej oraz Aleksandrowi Brucknerowi.

Uroczystości pogrzebowe zmarłego 29 marca kompozytora Karola Szymanowskiego w Krypcie Zasłużonych na Skałce 7 kwietnia 1937 roku. Fot. Domena Publiczna; NAC; syg. 1-K-6972-45

Krypta została otwarta 19 maja 1880 roku. Inicjatorem jej powstania był Józef Łepkowski. Polichromia znajdująca się w krypcie to dzieło Józefa Mikulskiego z początku XX wieku.

Czy warto odwiedzić kryptę? Sam kościół na Skałce oraz jego otoczenie to ciekawe miejsce, które warto zobaczyć. Jeśli nic nie łączy nas emocjonalnie z twórczością pochowanych w krypcie to raczej nie ma sensu jej zwiedzanie, bo do zwiedzania zbyt wiele nie ma.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl