Jednym z symboli nieodzownie kojarzących się z Krakowem jest Smok Wawelski i związana z nim legenda. Na bazie starej legendy o której donosił Wincenty Kadłubek w Krakowie powstała rzeźba Smoka Wawelskiego pod Wawelem. Dziś opisujemy jedną ze słynnych atrakcji. Gdzie jest Smok Wawelski w Krakowie? Kiedy i co ile Smok Wawelski na Bulwarach Wiślanych zieje ogniem? Czy potrzebne jest wysłanie SMSa na numer telefonu?
Legenda Smoka Wawelskiego
Legenda o Smoku Wawelskim pojawiła się po raz pierwszy w Kronice Wincentego Kadłubka na przełomie XII i XIII wieku. Smok miał być legendarnym stworzeniem zamieszkującym jaskinię Smocza Jama. Bestia miała budzić postrach u mieszkańców Krakowa i żądać ofiar w postaci dostarczonego mu bydła. W końcu władca Krakowa miał zlecić zabicie smoka.
Według legendy smok został pokonany przy użyciu fortelu z podstawieniem mu bydlęcych skór wypełnionych siarką. Czy Smok Wawelski istniał naprawdę?
W każdej legendzie jest ziarnko prawdy. Na terenach współczesnej Europy miał żyć drapieżny archozaur. Rekonstrukcja szkieletu Smoka znajduje się w gmachu wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Smok Wawelski pod Wawelem
W 1969 roku powstała rzeźba legendarnego Smoka Wawelskiego ustawiona pod Wzgórzem Wawel w 1972 roku. Rzeźba wykonana z brązu to kojarzone z Krakowem dzieło rzeźbiarza Bronisława Chromego.
Krótko po ustawieniu rzeźby na skale nieopodal wejścia do Smoczej Jamy została w nim zainstalowana instalacja gazowa dzięki czemu rzeźba smoka zieje ogniem.
Kiedy Smok Wawelski zieje ogniem?
W teorii rzeźba Smoka Wawelskiego zieje ogniem w pięciominutowych odstępach przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Turyści przyjeżdżający do Krakowa często jednak skarżą się, że Smok nie zieje ogniem. Dlaczego Smok Wawelski nie zieje ogniem?
Instalacja gazowo-elektryczna wewnątrz rzeźby podatna jest na awarie. Jeśli ulegnie zamoczeniu lub płomień zostanie zgaszony przez wiatr konieczne jest manualne naprawienie usterki oraz kalibracja instalacji sterującej. Istnieją też problemy z instalacją elektryczną.
Usterki usuwane są zwykle w ciągu 2-4 godzin. Po naprawie smok zieje ogniem nieregularnie. Można więc zakładać, że zobaczenie ziejącego ogniem Smoka pod Wawelem łatwiejsze jest w bezwietrzne i bezdeszczowe dni.
Niegdyś Smok Wawelski zionął ogniem po wysłaniu SMS-a na specjalny numer telefonu 7168 za 1,22 zł. Numer ten już nie funkcjonuje i obecnie SMS-ów nie trzeba wysyłać. Instalacja wewnątrz smoka ma pracować po prostu w pięciominutowych odstępach.
Smok Wawelski – jak dojść. Parking
Rzeźba Smoka Wawelskiego znajduje się obok wyjścia ze Smoczej Jamy u podnóża Wzgórza Wawelskiego nad Bulwarem Czerwieńskim ciągnącym się na Zakolu Wisły na dystansie między Mostem Dębnickiem do Mostu Grunwaldzkiego.
Najłatwiej dość do Smoka Wawelskiego spacerem od ulicy Smoczej i Bernardyńskiej.
Gdzie zaparkować? Parkowanie koło Wawelu w Krakowie nie należy do łatwych. Miejsca parkingowe położone najbliżej Smoka Wawelskiego znajdują się właśnie przy Bernardyńskiej, Smoczej i Kotelek ale parkowanie tu jest naprawdę trudne bowiem rotacja miejsc jest niewielka.
Miejsca parkingowe znajdują się w strefie płatnego parkowania, za darmo w okolicy Smoka parkujemy właściwie tylko w niedziele.