Darmowe muzea w Krakowie 2024. Które darmowe dni?

Zwiedzanie Krakowa może nadwyrężyć budżet wycieczki dlatego wiele osób zastanawia się kiedy można zobaczyć za darmo muzea w Krakowie. Jakie są darmowe dni w krakowskich muzeach? Które muzea w Krakowie można zobaczyć za darmo w poniedziałki albo wtorki czy nawet środy? Oto dni darmowego zwiedzania w muzeach w Krakowie.

W Krakowie placówek kulturalnych i muzealnych jest bardzo wiele. Nie wszystkie organizują dni darmowego zwiedzania ale w większości przypadków takie dni są. Najbardziej atrakcyjnym dniem na darmowe zwiedzanie muzeów w Krakowie jest wtorek. To wtedy zobaczyć można najlepsze muzea.

Niestety, Zamek Królewski na Wawelu za darmo udostępnia tylko kilka wystaw ale każdego roku można go zwiedzać za darmo w listopadzie. Poniżej lista darmowych dni w poszczególnych muzeach z podziałem na konkretny dzień tygodnia. Pogrubieniem wyszczególniamy muzea, które faktycznie warto zobaczyć bo są interesujące. Na niektóre z krakowskich muzeów szkoda czasu nawet jeśli odwiedzamy je za darmo. Tutaj przedstawiamy naszą listę najlepszych muzeów w Krakowie.

Poniedziałek

Wieża Ratuszowa, Rynek Główny 1.
Stara Synagoga, ul. Szeroka 24.
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4. Wstęp wolny w poniedziałki, nie ma rezerwacji biletów.
Wawel: Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Wawel Zaginiony, Wawel Odzyskany, w sezonie ciepłym Ogrody, Dziedzińce, Kościół św. Gereona – wstęp za darmo w poniedziałek.
Muzeum Archeologiczne w Krakowie oddział w Nowej Hucie-Branicach.

Wtorek

Rynek Podziemny czyli Podziemia Rynku w Krakowie – Rynek Główny 1. Jedna z droższych i bardziej popularnych placówek muzealnych w Krakowie dlatego też darmowy dzień przyciąga tu duże grupy turystów.
Gmach Główny Muzeum Narodowego, al. 3 Maja 1.
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku, Rynek Główny 3 w Sukiennicach. Jedna z najciekawszych galerii w mieście.
Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 15. Najdroższe i najpopularniejsze, obok Wawelu, muzeum w Krakowie.
Muzeum Inżynierii i Techniki dla starszych Krakusów znane jako Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. św. Wawrzyńca 15. Wstęp darmowy na wystawę stałą.

Muzeum Inżynierii i Techniki

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12.
Pawilon Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12.
Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41.
Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9.
Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26.
Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17.
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Marii Konopnickiej 26.
Muzeum Lotnictwa, al. Jana Pawła II 39.
Gmachu Głównym Muzeum Archeologicznego, ul. Senacka 3.
Dwór w Branicach, ul. Sasanek 2A.
Dzieje Rynku Głównego w Krakowie i kościoła Św. Wojciecha, Rynek Główny 2.
Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego, ul. Józefitów 16.
Muzeum Etnograficzne w Krakowie, ul. Krakowska 46, darmowy wstęp na wystawy stałe.
Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, pl. Generała Władysława Sikorskiego 6.
Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28.
Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2.
Apteka Pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18.
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1.
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51.

We wtorki za darmo w Krakowie można zobaczyć kilka z najsłynniejszych polskich muzeów. Jeśli mamy cały dzień na zwiedzanie to od rana warto zobaczyć Galerię Sztuki Polskiej i Podziemia Rynku i koniecznie przejść do Muzeum Czartoryskich. Mając więcej czasu uda się zahaczyć o Dom Jana Matejki czy podjechać do Muzeum Lotnictwa. Tutaj opisujemy najlepsze muzea w Krakowie. Wtorek to najatrakcyjniejszy dzień na darmowe zwiedzanie muzeów w Krakowie.

Środa

Muzeum UJ w Collegium Maius – bezpłatne zwiedzanie bez przewodnika dostępne jest w środy w godz. 13:30-17:00.

Czwartek

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, ul. Lipowa 4 – wstęp za darmo w czwartek

Niedziela

Muzeum Armii Krajowej, ul. Wita Stwosza 12 – wstęp darmowy w niedziele na wystawy stałe

Pozostałe muzea

W Krakowie za darmo przez cały tydzień możemy odwiedzić Muzeum Dominikanów po wcześniejszej rezerwacji miejsc. Darmowy jest też tak zwany Krakowski Salon Ekonomiczny NBP chociaż nie jest zbyt dobrze ocenianym miejscem. Za darmo kilka razy do roku możemy wejść na Kopiec Kościuszki, al. Waszyngtona 1. Darmowe dni to 4.02; 24.03 oraz 15:10 każdego roku. We wtorki taniej można zobaczyć Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25, wstęp za 5 zł we wtorek.

Lista dni darmowego zwiedzania muzeów w Krakowie przedstawiona powyżej jest aktualna na połowę 2024 roku. W przyszłości dzień darmowego zwiedzania w każdym z muzeów może zostać przesunięty lub anulowany więc zawsze przed zwiedzaniem warto sprawdzić aktualne informacje na stronie konkretnego muzeum.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl