Co można robić w Krakowie za darmo? Darmowe atrakcje

Noclegi, gastronomia i zwiedzanie Krakowa nie należą do najtańszych. Z tego powodu wielu turystów przyjeżdżających pod Wawel szuka darmowych atrakcji w Krakowie. Przeglądając internetowe wpisy na blogach ciężko o znalezienie dobrego przewodnika po darmowych atrakcjach w Krakowie. Co robić w Krakowie za darmo? Jakie są darmowe atrakcje w Krakowie? Podpowiadamy co można zobaczyć i zrobić w Krakowie za darmo i tanio zwiedzać.

Przeglądając wyniki wyszukiwania darmowych atrakcji w popularnej wyszukiwarce natrafiamy na poradniki, które zamiast opisywać darmowe ciekawe miejsca i atrakcje opisują to, że w krakowskich muzeach są darmowe dni. Owszem są ale to nie oznacza, że są to darmowe atrakcje. Skupimy się więc na naprawdę darmowych rzeczach i wyjaśnimy kwestię tych muzeów.

Darmowe dni w muzeach

Replika przedwojennego tramwaju w muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Darmowy wstęp we wtorek

Czy muzea w Krakowie da się zwiedzać za darmo? Teoretycznie tak ale sprawa nie wygląda tak jak to przedstawiają blogi. Większość atrakcyjnych muzeów w Krakowie oferuje dzień darmowego zwiedzania ale w tych naprawdę ciekawych jest to wtorek. We wtorek za darmo zobaczymy m.in. Fabrykę Emalia, Rynek Podziemny, Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku czy też Muzeum Czartoryskich, Muzeum Lotnictwa. Szkopuł w tym, że musimy być w Krakowie we wtorek, a większość turystów przyjeżdża tu na weekend. Tutaj przeczytacie więcej o darmowych muzeach w Krakowie z wyszczególnieniem darmowych dni na każdy dzień tygodnia.

Wejście na Wzgórze Wawelskie

Zwiedzanie Wawelu w Krakowie, czy to Zamku Królewskiego czy też katedry i grobów królewskich, jest płatne i wcale nie należy do tanich atrakcji. Inaczej jest z samym wejściem na teren Wzgórza Wawelskiego. Spacer po Wawelu nie wymaga kupna biletu na wzgórze. Za darmo możemy wejść na dziedziniec Zamku Królewskiego i przespacerować się po terenie wzgórza. Wzgórze jest otwarte dla zwiedzających od 6:00 do 17:30 w okresie od listopada do marca i od 6:00 do 19:00 od kwietnia do września. Pamiętajmy, że parkowanie koło Wawelu w Krakowie jest trudne i płatne.

Kąpielisko Zakrzówek

W Krakowie za darmo można skorzystać za naprawdę interesującego i robiącego wrażenie kąpieliska miejskiego jakim są pływające baseny na Zakrzówku. Do dyspozycji jest kilka basenów o różnej głębokości, a kąpielisko jest strzeżone. Uroku nadaje mu wyjątkowa sceneria zalanego kamieniołomu wapienia. W sezonie turystycznym czasem wprowadzany jest limit 1000 osób mogących jednocześnie przebywać na terenie kąpieliska, ale w dni powszednie raczej tylu nie ma. Obok znajduje się dziki park z punktami widokowymi, a niedaleko są jeszcze ciekawe skałki i to wszystko zaledwie kilka przystanków od centrum Krakowa. Tutaj przeczytacie więcej na temat Kąpieliska Zakrzówek.

Hejnał

Jeden z najsłynniejszych symboli Krakowa. Hejnał mariacki odgrywany jest w Krakowie od dziesięcioleci, a charakterystyczną melodię graną na trąbce znają nie tylko mieszkańcy Krakowa ale Polacy z różnych stron kraju. Dziś stanowi jedną z nietypowych i dodatkowo darmowych atrakcji Krakowa. Kiedy gra hejnał w Krakowie? Trębacze na wieży kościoła Mariackiego odgrywają hejnał co godzinę. Słychać go dobrze z płyty Rynku Głównego.

Grający zegar w Collegium Maius

Poznań ma swoje stukające się koziołki, a Kraków ma nieco mniej znaną atrakcję turystyczną w postaci zegara na dziedzińcu Collegium Maius. Grający zegar nie ma przesadnie oszałamiającej historii. Uruchomiono go 30 września 2000 roku. Pokaz to odtworzona dworka muzyka autorstwa Jana z Lublina oraz orszak składający się z figur postaci związanych z Akademią Krakowską: Jadwigą i Władysławem Jagiełło, św. Janem z Kęt, Hugonem Kołłątajem i Stanisławem ze Skarbimierza. Pokazy odbywają się pięć razy dziennie o pełnych godzinach. Tutaj dowiecie się o której gra Grający Zegar w Collegium Maius.

Smok Wawelski


Skoro był hejnał, był Wawel to nie może zabraknąć innej darmowej atrakcji Krakowa czyli Smoka Wawelskiego, jednej z atrakcji dla dzieci w Krakowie. Smok Wawelski to ustawiona pod Wawelem przy Smoczej Jamie dyskusyjnej urody rzeźba autorstwa Bronisława Chromego. Wykonana z brązu rzeźba wyposażona jest w instalację gazową dzięki czemu w niewielkich odstępach czasu (gdy tylko nie jest zepsuta) rzeźba ta zieje ogniem. Zionący ogniem Smok Wawelski przy bulwarach Wisły jest darmową atrakcją. Pamiętajmy, że to co wielu turystów bierze za górne kończyny rzeźby smoka w rzeczywistości jest… jego głowami. Uwaga przy Smoku Wawelskim ciężko zaparkować!

Smoczy Szlak

Figurka Smok Wodny z rybą w łapie przy pl. Na Groblach niedaleko Wawelu

Skoro był stojący u podnóża Wzgórza Wawelskiego Smok Wawelski to teraz czas na jeszcze jedną darmową atrakcję ze smoczym motywem. W 2001 roku we Wrocławiu postawiono we Wrocławiu pierwszą figurkę krasnala. W Krakowie krasnali nie ma, ale za to są smoki. Smoczy szlak to zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego projekt w ramach którego w różnych miejscach Krakowa 22 listopada 2023 roku pojawiły się zabawne figurki smoków takie jak chociażby smok geodeta, malarz, turysta czy filmowiec. Początkowo szlak składał się z 7 figurek ale planowane jest jego rozszerzenie o kolejnych 10 figur smoków. W 2024 roku figurek będzie więc 17, a w przyszłości pewnie jeszcze więcej.

Błonia, Park Jordana i spacery

Gdzie w Krakowie iść na spacer? Miejsc dobrych na interesujący spacer w Krakowie, który możemy odbyć całkowicie za darmo, jest multum. Najbliżej centrum pospacerować możemy po prostu po parku otaczającym Stare Miasto czyli po Plantach. Dalej można przejść się na spacer po Bulwarach Wiślanych. W okolicach Galerii Krakowskiej znajduje się niewielki urokliwy Park Strzelecki. Spacer po Błoniach, Parku Jordana czy Parku Krakowskim to kolejne interesujące pomysły. Dobrym terenem spacerowym są okolice Kopca Krakusa, al. Waszyngtona koło Kopca Kościuszki ale jeśli mielibyśmy wybrać najładniejsze miejsce na spacer to polecamy Park Bednarskiego w Podgórzu. Naszym zdaniem to najładniejszy park w Krakowie.

Kopce

Widok z Kopca Krakusa w stronę centrum Krakowa

Kraków kojarzy się z Kopcem Kościuszki. Ten niestety nie jest darmowy do zwiedzania poza kilkoma tylko dniami w roku. Nic straconego ponieważ Kopiec Kościuszki nie jest jedynym kopcem w Krakowie. Jest ich tutaj kilka ale właściwie tylko dwa są ciekawymi miejscami, które warto zobaczyć. Polecamy darmowe wejścia na urokliwie położony Kopiec Krakusa, jedną z atrakcji Podgórza, z którego rozpościerają się interesujące widoki. To idealne miejsce na spacer czy piknik. W czasie spaceru po Lasku Wolskim można wejść na najwyższy kopiec w Polsce czyli Kopiec Piłsudskiego. Wejście również jest darmowe. Na Kopiec Wandy i Kopiec Jana Pawła II szkoda czasu. To znaczy tak szczerze to na Kopiec Piłsudskiego również go szkoda.

Cmentarz Rakowicki

Wiele cmentarzy to nie tylko miejsca pochówku ale również galerie sztuki pod gołym niebem. Krakowski Cmentarz Rakowicki nie jest tu wyjątkiem. Jeden z najstarszych i najbardziej znanych polskich cmentarzy posiada formę parku ze starymi drzewami, a wiele nagrobków wybitnych mieszkańców Krakowa czy wielkich postaci z polskiej historii to jednocześnie niezwykłe przykłady małej architektury i wybitne przykłady rzeźby nagrobnej. Cmentarz położony jest w spacerowej odległości od centrum Krakowa. Godziny otwarcia Cmentarza Rakowickiego pozwalają na spacer o każdej porze roku chociaż najładniej jest tu oczywiście w okolicach 1 listopada. Tutaj więcej o Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Okazjonalne darmowe wydarzenia

Kraków słynie z kilku tradycyjnych wydarzeń. O ile hejnał z wieży mariackiej możemy usłyszeć co godzinę o tyle inne ciekawe wydarzenia w Krakowie zobaczymy tylko w niektóre dni w roku. Na szczęście jest z czego wybierać. Do darmowych tradycyjnych atrakcji Krakowa zaliczyć można Emaus w Poniedziałek Wielkanocny, Rękawkę pod Kopcem Krakusa we wtorek po Wielkanocy, tradycyjną imprezę związaną z letnim przesileniem słońca Wianki na Wiśle pod Wawelem z najróżniejszymi koncertami w tym nawet międzynarodowych gwiazd.

Tradycyjnym symbolem Krakowa jest Lajkonik i organizowany od wielu lat pochód lajkonika w Krakowie, który odbywa się w pierwszy czwartek po Bożym Ciele. W połowie maja, jak w wielu miastach Europy, w Krakowie organizowana jest Noc Muzeów.

Tramwaj wodny

Na zakończenie dwie atrakcje, które wprawdzie są płatne ale są to niewielkie opłaty w porównaniu do tego co oferują. Pierwszą bardzo tanią atrakcją są rejsy tramwajem wodnym po Wiśle w Krakowie. Przepłynięcie się prywatnym statkiem po Wiśle w Krakowie bywa drogie ale tramwaj wodny, działający od początku czerwca do końca września, wcale nie jest drogi. Bilet na statek Tramwaju Wodnego na najkrótszych trasach Galeria Kazimierz – Flisacka Salwator lub w drugą stronę to koszt zaledwie 18 złotych, a przepłynięcie się do Tyńca to koszt 60 zł.

Zabytkowe tramwaje i autobusy

Hala tramwajowa. Zabytkowymi tramwajami w Krakowie można przejechać się w ramach linii muzealnej numer 0 w okresie letnim

W Muzeum Inżynierii i Techniki utworzonym w starej zajezdni tramwajowej w dzielnicy Kazimierz znajduje się kilka egzemplarzy zabytkowych tramwajów. W ciągu roku można je podziwiać w czasie zwiedzania muzeum (darmowe zwiedzanie we wtorek) ale w okresie letnim zabytkowe tramwaje wyjeżdżają na krakowskie ulice w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej. Wówczas za cenę zwykłego biletu krakowskiej komunikacji miejskiej (który w sumie czasem nie jest nawet sprawdzany…) możemy przejechać się najróżniejszymi zabytkowymi tramwajami. Na ulice Krakowa w okresie wakacyjnym w weekendy wyjeżdżają też zabytkowe autobusy. To naprawdę ciekawa opcja na zwiedzanie krakowa niewielkim kosztem. W 2024 roku Krakowska Linia Muzealna wystartuje 9 czerwca.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl