Muzeum Inżynierii i Techniki parking, cennik, zwiedzanie

W Krakowie wiele jest muzeów poświęconych historii czy sztuce ale drugiego takiego jak to nie ma. Jednym z najciekawszych muzeów w Krakowie będących jednocześnie dużą atrakcją na Kazimierzu jest Muzeum Inżynierii i Techniki znane jako Muzeum Inżynierii Miejskiej. Wiele osób planujących wizytę w Muzeum Inżynierii i Techniki zastanawia się co można w nim zobaczyć, gdzie jest parking oraz oczywiście jaki jest cennik biletów. Dziś podpowiadamy jak wygląda zwiedzanie popularnego muzeum przy Wawrzyńca.

Muzeum Inżynierii i Techniki informacje praktyczne

Muzeum Inżynierii i Techniki przez wielu mieszkańców Krakowa znane wciąż pod nazwą Muzeum Inżynierii Miejskiej jest jedną z atrakcji, które warto zobaczyć na Kazimierzu. Znajduje się przy ul. św. Wawrzyńca w zabytkowych zabudowaniach dawnej zajezdni tramwajowej z lat 1882-1928 odbudowanej w latach 1997-2010.

Zabudowania muzeum znajdują się w strefie płatnego parkowania w obszarze w którym parkowanie jest drogie i płatne od poniedziałku do soboty włącznie. Gdzie zaparkować koło muzeum? Parkowanie na Kazimierzu jest trudne. W okolicy muzeum jest trochę miejsc parkingowych przy ul. św. Wawrzyńca czy Gazowej. Parkowanie jest trudne, a samo muzeum nie dysponuje parkingiem dla zwiedzających. Dojazd tramwajami możliwy jest na przystanek o nazwie św. Wawrzyńca lub na Plac Wolnica. Z przystanków tych trzeba podejść nieco do zabudowań zajezdni ale nie jest to jakiś przesadnie długi spacer.

Ile kosztuje wstęp do Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie? Cennik wygląda następująco. Za bilet normalny płacimy 35 złotych, ulgowy to koszt 28 złotych, dziecięcy kosztuje 10 złotych, a bilet rodzinny to 95 złotych. Czy da się zwiedzać muzeum za darmo?

Hala tramwajowa. Zabytkowymi tramwajami w Krakowie można przejechać się w ramach linii muzealnej numer 0 w okresie letnim

Podobnie jak w wielu z najciekawszych muzeów w Krakowie również i tutaj dostępny jest dzień darmowego zwiedzania. Dniem darmowego zwiedzania jest wtorek i obowiązuje na wystawę stałą, a nie na wystawę Strefa Klocków (jej cennik to 25 zł za normalny, 15 zł za opiekuna, rodzinny za 65 zł).

Muzeum Inżynierii i Techniki zwiedzanie i zbiory

Wystawa stała w muzeum to wystawa o nazwie Miasto. Technoczułość. Prezentuje ona rozwój technologii i inżynierii właściwie od momentu powstawania pierwszych miast praktycznie do czasów współczesności. Najciekawsze eksponaty pochodzą z okresu końca XIX wieku oraz okresu międzywojennego. Jest tu też sporo eksponatów z czasów PRL. Co można zobaczyć?

Do najciekawszych eksponatów znajdujących się w krakowskim muzeum można zaliczyć halę tramwajową w której stoją zaparkowane tramwaje z różnych epok. Niektórymi z nich, w tym również przedwojennymi składami, można latem przejechać się w ramach funkcjonowania Krakowskiej Linii Muzealnej.

Znajduje się tu pomieszczenia takie jak Miasto Przednowoczesne, Strefa Lab, Powojenna Modernizacja, Transformacje, a także I i II Rewolucja Przemysłowa. Wśród eksponatów znajdziemy tu elementy wyposażenia dawnych mieszkań: radia, telewizory, urządzenia pomiarowe, aparaty fotograficzne, dawny sprzęt gospodarstwa domowego, dawne odkurzacze, stare opakowania po produktach codziennego użytku, sporą kolekcję maszyn do pisania.

Do wyjątkowo interesujących zbiorów znajdujących się w dawnym Muzeum Inżynierii Miejskiej zaliczyć można Polskiego Fiata 508 III typ 108 z 1936 roku. Stoi tu też wiele samochodów i prototypów z epoki PRL, a także stare motocykle i rowery w tym także dobrze znane modele takie jak Fiat 125p, Syrena 105 czy Warszawa. Są tu też interaktywne atrakcje nadające się przede wszystkim dla dzieci, które pozwalają na poznanie podstawowych jednostek SI w praktyce. Ogromne wrażenie robi hala z zabytkowymi tramwajami.

Muzeum Inżynierii i Techniki podsumowanie

Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie jest jednym z ciekawszych muzeów w mieście. Oczywiście nie może równać się z Muzeum Czartoryskich ale też jego tematyka jest zupełnie inna. Muzeum dostępne jest do zwiedzania przez cały tydzień z wyjątkiem poniedziałków. We wtorki darmowy dzień bez rezerwacji miejsca.

Czy trzeba rezerwować bilety? Muzeum jest popularne ale nie tak bardzo jak Podziemia Rynku czy Muzeum Czartoryskich więc bilety zwykle możemy kupić z marszu po prostu w kasie biletowej.

Godziny otwarcia muzeum w dniu darmowym we wtorek to od 10:00 do 18:00 z ostatnim wejściem na godzinę przed zamknięciem muzeum. Między 14:10 a 14:30 istnieje przerwa w działaniu kasy biletowej.

Jak długo zwiedza się Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie? To zależy. Jeśli zależy nam na bardzo szybkim zwiedzaniu spokojnie zamkniemy się w czasie poniżej 1 godziny. Wnikliwe zwiedzanie zajmie 1,5-2h.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl