Co warto zobaczyć w Krakowie? Ciekawe miejsca i atrakcje

Kraków jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast turystycznych w Polsce. Każdego roku do Krakowa przyjeżdżają miliony gości zarówno z kraju jak i zagranicy. Każdy stawia sobie pytanie: co warto zobaczyć w Krakowie. Jakie są ciekawe miejsca i atrakcje w Krakowie? Co robić w Krakowie i co warto w nim zobaczyć? Podsumowujemy ciekawe miejsca, atrakcje i zabytki, które warto zobaczyć w Krakowie i najbliższej okolicy.

Kraków jest jednym z najpopularniejszych miast w Polsce ale w istocie interesujących miejsc na naprawdę wysokim poziomie w Krakowie jest tak naprawdę mało. Na zwiedzanie Krakowa wystarczy kilka dni, a odwiedzając najważniejsze miejsca możemy zobaczyć Kraków w jeden dzień. Jeśli nie chcemy zobaczyć wszystkich ciekawych muzeów czy kościołów to zwiedzanie Krakowa nie zajmie wcale tak wiele. Zwiedzanie rozpoczynamy od Starego Miasta czyli absolutnego centrum Krakowa do którego dojedziemy z lotniska pociągiem.

Atrakcje na Starym Mieście

Określeniem Stare Miasto w Krakowie zwyczajowo nazywa się obszar znajdujący się w obrębie tak zwanych Plant. W Krakowie istnieje dzielnica I Stare Miasto ale jej obszar jest większy niż sam obręb Plant. Dla ułatwienia skupimy się na tym, że centrum Krakowa to obszar wewnątrz Plant.

Zacznijmy więc od Plant czyli starego parku miejskiego, którego alejkami możemy przejść się od okolic dworca aż po podnóża Wawelu. Planty wytyczone w latach 1822-1830 powstały na miejscu dawnych miejskich murów Krakowa. Na Plantach przez lata rozstawiono najróżniejsze pomniki jak chociażby pomnik Bojana ku pamięci Józefa Bohdana Zaleskiego lub znacznie nowszy pomnik Jana Matejki albo ławeczka Stefana Banacha.

Planty podzielone na osiem ogrodów, liczne rzeźby i figury, sadzawkę z fontanną z 1904 roku, place zabaw czy tak zwaną Latarnię Zmarłych. Jeśli mamy dużo czasu na zobaczenie Krakowa to warto obejść je dookoła, zwłaszcza jesienią gdy liście na drzewach zmieniają kolory. Dwie najsłynniejsze atrakcje przy Plantach to…

Słynny obwarzanek
Jedną z najsłynniejszych przekąsek związanych z Krakowem są tradycyjne obwarzanki. Można je kupić praktycznie wszędzie na Starym Mieście ze specjalnych oznakowanych wózków. Nie są przesadnie drogie!

 

Brama Floriańska i Barbakan

Brama Floriańska, Barbakan i fragment murów miejskich to najlepiej zachowany fragment dawnych murów obronnych miasta Krakowa. Zarówno Brama Floriańska jak i Barbakan to jedne z najsłynniejszych miejsc w Krakowie. Wprawdzie dostępne są do zwiedzania ale większość osób słusznie wybiera, by nie zwiedzać ich w środku. To niezapomniane atrakcje i symbole Krakowa ale zwiedzanie ich wnętrza nie jest atrakcyjne.

Brama Floriańska to średniowieczna brama prawdopodobnie z 1298 roku. Brama przetrwała zniszczenie murów miejskich. Niegdyś przejeżdżały pod nią tramwaje jadące ulicą Floriańską w stronę Rynku Głównego czego pamiątką są tory tramwajowe w ciągu ulicy. W bramie znajdziemy niewielki klasycystyczny ołtarz z początku XIX wieku z kopią cudownego obrazu Matki Boskiej Piaskowej z Kościoła Na Piasku.

Przed Bramą Floriańską zachował się unikalny Barbakan wzniesiony w latach 1498-1499 na polecenie króla Jana Olbrachta. Gotycki barbakan był elementem fortyfikacji Krakowa kilkukrotnie użytym w bojach. Stanowi unikatowy zabytek ale zwiedzanie wnętrza można sobie odpuścić. W okolicy Barbakanu można zobaczyć Pomnik Grunwaldzki i symboliczny Grób Nieznanego Żołnierza, ale nie są to atrakcje które koniecznie musimy zobaczyć. W pobliżu Bramy i Barbakanu znajduje się jedno z najlepszych krakowskich muzeów – Muzeum Czartoryskich o którym szerzej później.

Kościół Mariacki

Kolejnym interesującym punktem na trasie zwiedzania Krakowa jest Kościół Mariacki. Bazylika znajdująca się pod adresem plac Mariacki 5 jest jednym z najbardziej znanych kościołów w Polsce. Świątynia wzniesiona w okresie XIII–XV wieku słynie z Ołtarza Wielkiego (de facto nastawy ołtarzowej) czyli drewnianego dzieła pochodzącego z Norymbergi rzeźbiarza Wita Stwosza z lat 1477-1486, który podziwiać można do dziś. Słynie też z tego, że z wieży kościoła odgrywany jest jeden z największych symboli Krakowa czyli hejnał w Krakowie. Kościół dostępny jest dla modlących się za darmo oraz do biletowanego zwiedzania na które warto znaleźć chwilą czasu w czasie zwiedzania Krakowa.

Rynek Główny: wieża ratusza, pomnik Mickiewicza, Sukiennice

Najsłynniejsze miejsce w Krakowie to oczywiście Rynek Główny. Najważniejszy plac w Krakowie dawno już utracił miejski charakter i jest miejscem typowo turystycznym. Warto o tym pamiętać i wiedzieć, że wiele znajdujących się tu lokali gastronomicznych to typowe pułapki na turystów. Rynek o wymiarach 200×200 jest jednym z największych średniowiecznych rynków w Europie.

Przy Rynku w Krakowie znajdziemy wiele atrakcji takich jak pomnik Adama Mickiewicza, rzeźbę Mitoraja, Pałac Krzysztofory, słynne Sukiennice w których można kupić pamiątki z Krakowa ale są bardzo drogie, muzeum Podziemia Rynku, Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku, a także niewielki kościół św. Wojciecha z mszą o 21:37 oraz Wieżę Ratuszową.

Spośród atrakcji Rynku najciekawsze i najpopularniejsze są oczywiście Sukiennice. Nawet jeśli nie idziemy tu na zakupy (bo w innych miejscach bywa znacznie taniej) to warto przejść się by zobaczyć kramy na parterze budynku. W Sukiennicach znajduje się wejście do jednej z najpopularniejszych atrakcji Krakowa czyli muzeum Rynek Podziemny. Na piętrze mieści się słynna Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku, którą już szeroko opisywaliśmy. Polecamy zwłaszcza wycieczkę do galerii sztuki.

Podziemia Rynku jakoś nas nie zachwyciły chociaż oczywiście też są jednym z miejsc, które warto zobaczyć. Dla fanów widoków (chociaż te nie są stąd oszałamiające) polecić można wejście na pozostałość po krakowskim ratuszu czyli wieżę ratuszową.

Przy Rynku Głównym parkują słynne krakowskie dorożki. Organizowane są tu najróżniejsze imprezy takie jak słynny i bardzo drogi jarmark bożonarodzeniowy czy finał pochodu Lajkonika. Tutaj szeroko opisujemy atrakcje na Rynku.

Tak właściwie na tym kończy się lista miejsc, które warto zobaczyć w Krakowie w obrębie Plant. Do listy z powodzeniem dodać można jeszcze gmach Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego z jego słynnym dziedzińcem. Mieści się tu muzeum uniwersyteckie, a o niektórych godzinach można za darmo zobaczyć Grający Zegar. Pozostałe miejsca w obrębie Plant to już atrakcje, które można sobie odpuścić.

W obrębie Plant zobaczyć można interesujący kościół postołów Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej 52A przed którego wejściem znajdują się posągi z rzeźbami apostołów. Obok znajduje się romański kościół świętego Andrzeja Apostoła. Do interesujących miejsc można dopisać jeszcze bazylikę Franciszkanów przy pl. Wszystkich Świętych 5.

Zaraz obok niej znajduje się atrakcja Krakowa dla osób religijnych i szanujących pamięć Jana Pawła II czyli słynne Okno Papieskie przy Franciszkańskiej 3, które już szerzej opisywaliśmy. Przy pl. Wszystkich Świętych można zwrócić uwagę również na bazylikę Świętej Trójcy przy ul. Stolarskiej. Ciekawa jest też kolegiata św. Anny czy kościół Pijarów ale nie są to miejsca, których odwiedzenie zmieni nasze życie. W przeciwieństwie do słynnego Muzeum Czartoryskich, które opiszemy w sekcji dotyczącej interesujących krakowskich muzeów.

Wzgórze Wawel i Zamek Królewski

Największa atrakcja Krakowa to Wzgórze Wawelskie. Górujące nad Wisłą wzgórze jest atrakcją samą w sobie. Wzgórze należące do Pomostu Krakowskiego ma wysokość 228 metrów nad poziomem można i wybitność 30 metrów. Wstęp na Wzgórze Wawelskie jest darmowy i znajdziemy tu darmowe atrakcje na Wawelu takie jak chociażby możliwość darmowego wejścia na arkadowy dziedziniec Zamku Królewskiego, zobaczymy słynne kości na Katedrze Wawelskiej czy też pomnik Tadeusza Kościuszki lub widok w stronę Kopca Kościuszki i zakola Wisły. Na Wawelu znajdują się dwie słynne krakowskie atrakcje.

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu czyli Państwowe Zbiory Sztuki to najsłynniejsze muzeum w Krakowie, a być może obok Auschwitz (do którego łatwo dojechać z Krakowa) najsłynniejsze muzeum w całej Polsce. W zabudowaniach zamku królewskiego znajdziemy najróżniejsze trasy do zwiedzania z eksponatami znajdującymi się w dawnych komnatach królewskich, wystawnych salach, skarbcu czy wieżach Wawelu. Tutaj wyjaśniamy co warto zobaczyć na Wawelu.

Na Wzgórzu Wawelskim w ramach Zamku Królewskiego dostępne do zwiedzania są też ogrody królewskie, Baszta Sandomierska czy jaskinia Smocza Jama. W naszej opinii szkoda na nie czasu i pieniędzy.

Bilety na zwiedzanie Wawel są dość drogie, a ze względu na popularność tej atrakcji warto rezerwować je na oficjalnej stronie internetowej z odpowiednim wyprzedzeniem. Warto też pamiętać, że w listopadzie zbiory zamkowe można zobaczyć za darmo.

Katedra Wawelska

Katedra Wawelska jest bytem niezależnym od Zamku Królewskiego. Na zwiedzanie Katedry Wawelskiej obowiązują odrębne bilety, które kupimy w kasie znajdującej się w pobliżu wejścia do kościoła, a nie w kasach z biletami do zamku. Na szczęście nie są drogie.

Bilet na zwiedzanie Katedry to zwiedzanie kościoła, a także krypty pod kościołem w której pochowany jest m.in. Lech Kaczyński oraz wejścia na Wieżę Zygmuntowską na której znajduje się najsłynniejszy polski dzwon Zygmunt. We wnętrzu katedry nie można robić zdjęć.

Jeśli nie chcemy płacić za bilety to możemy wejść tu na modlitwę albo wybrać się na mszę na Wawelu. Zwiedzanie katedry to jedna z ciekawszych atrakcji w Krakowie wszak to jedna z najsłynniejszych świątyń w całym kraju.

Atrakcje na Kazimierzu

Kazimierz w Krakowie to dzielnica będąca niegdyś osobnym miastem. Miejsce słynie z tego, że zamieszkiwane było przez krakowską społeczność żydowską po której śladami są znajdujące się tu synagogi czy cmentarze. W latach PRL-u Kazimierz był owiany złą sławą. Z niezbyt bezpiecznej dzielnicy zmienił jednak charakter w imprezowe centrum Krakowa. Jest tu wiele lokali, a znajdujący się w centrum Kazimierza Plac Nowy tętni życiem do późnych godzin nocnych.

Zapiekanki z Okrąglaka
Plac Nowy na Kazimierzu słynie z zabytkowego Okrąglaka w którym sprzedawane są zapiekanki. W naszej opinii nie są to najlepsze zapiekanki w Krakowie ale za to ich ceny są wysokie. Lepsze zapiekanki sprzedawane są na przykład w pawilonie przy Parku Krakowskim od strony Placu Inwalidów.

 

Sama w sobie część Krakowa nie obfituje tak naprawdę w zbyt ciekawe zabytki i interesujące miejsca, ani też nie jest zbyt piękna. Odrapany Plac Nowy, ten na którym sprzedają niezbyt smaczne zapiekanki, jest jednym z brzydszych miejsc w mieście. Popularne jest podwórko znane z filmu Lista Schindlera. Co można zobaczyć na Kazimierzu?

Bazylika Bożego Ciała

W opinii wielu osób jest to jeden z najładniejszych kościołów w Krakowie. Bazylika Bożego Ciała rozpoczęła swoją historię w 1340 roku gdy ufundował ją Kazimierz Wielki. Obiekt ukończono dopiero w latach 1385-1405. Bogato zdobione wnętrze kościoła dostępne jest do zwiedzania za darmo i naprawdę warto go zobaczyć odwiedzając Kazimierz.

Na Kazimierzu warto zobaczyć też kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty znajdujący się przy drodze do słynnego kościoła na Skałce pod którym znajduje się Krypta Zasłużonych.

Do ciekawych miejsc Kazimierza zaliczyć można ul. Szeroką. Tak samo jak Plac Nowy z okrąglakiem Szeroka jest dobrze znana ale nie powala na kolana swoim pięknem. Dla fanów kultury żydowskiej wartymi zobaczenia na Kazimierzu są zabytkowe synagogi. Warto pomyśleć o Muzeum Inżynierii i Techniki. Inne miejsca na Kazimierzu można sobie odpuścić. W istocie Kazimierz nie jest przesadnie pięknym miejscem. Z Kazimierza przez Kładkę Ojca Bernatka przechodzimy na teren innego miejsca, które niegdyś było podkrakowskim miastem czyli do Podgórza.

Atrakcje w Podgórzu

Willa Mira i Willa Julia w Podgórzu przed wejściem do Parku Bednarskiego

Podgórze znajdujące się po przeciwległej do Kazimierza stronie Wisły jest miejscem nieco mniej turystycznym niż Stare Miasto i Kazimierz ale wciąż dosyć interesującym. Dzisiejsza dzielnica była miastem przyłączonym do Krakowa w 1915 roku w ramach tworzenia tak zwanego Wielkiego Krakowa. Jakie atrakcje czekają na nas w tej części miasta?

Rynek Podgórski i kościół św. Józefa

Najbardziej charakterystycznym punktem Podgórza, który warto zobaczyć, jest dawny rynek miejski z budynkiem magistratu oraz znajdującym się przy nim neogotyckim kościołem pw. św. Józefa. Kościół już kiedyś szeroko opisywaliśmy. Można go zwiedzać za darmo.

Park Bednarskiego

Atrakcją Podgórza jest też, w naszej opinii, najładniejszy park w Krakowie czyli Park im. Wojciecha Bednarskiego. W pobliżu głównego wejścia do parku znajdują się dwie charakterystyczne prywatne wille, których niestety nie można zwiedzać – Willa Julia i Willa Mira.

Plac Bohaterów Getta i mury getta

Podgórze to również miejsce o bogatej historii tragicznych dni w okresie II wojny światowej. To właśnie w Podgórzu znajdowało się krakowskie getto, którego ślady zobaczyć można przy ul. Lwowskiej w miejscu w którym zachował się fragment murów dawnego getta.

Ważnym miejscem w getcie był Plac Zgody znany dziś jako Plac Bohaterów Getta. Na placu znajduje się charakterystyczna instalacja artystyczna w postaci krzeseł, a przy nim działa też dość skromne muzeum Apteka Pod Orłem.

Podgórze jest miejscem mniej turystycznym i oferującym mniej atrakcji niż samo Stare Miasto ale jeśli przyjechaliśmy na wycieczkę do Krakowa na dłużej to warto je zwiedzić ponieważ sukcesywnie staje się miejscem coraz bardziej atrakcyjnym z licznymi knajpkami przy ul. Nadwiślańskiej.

Muzea i galerie

W Krakowie znajduje się ponad 50 najróżniejszych muzeów. Większość z nich nie prezentuje przesadnie unikatowej wartości i nie warto na nie tracić czasu. W jednym z poprzednich artykułów opisywaliśmy już najlepsze muzea w Krakowie dlatego też w tym przedstawimy tylko te, które naprawdę warto obowiązkowo zobaczyć czyli poza wcześniej wspomnianym Zamkiem Królewskim i Sukiennicami tak właściwie jedno muzeum.

Muzeum Czartoryskich

Najsłynniejsze muzeum w Krakowie to być może opisane już powyżej zbiory Zamku Królewskiego ale najbardziej wartościową kolekcją jest Muzeum Czartoryskich. To tu znajduje się najcenniejszy obraz znajdujący się w polskich zbiorach czyli Dama z Gronostajem Leonarda da Vinci. W muzeum znajduje się też Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta oraz około 240 innych wysokiej wartości obrazów. Są tu też artefakty związane z unią Polski z Litwą, Janem III Sobieskim, Chopinem, Stefanem Czarnieckim czy Erazmem Ciołkiem.

Muzeum Czartoryskich w Krakowie jest niezwykle popularne, a więc jeśli chcemy się do niego wybrać to warto wcześniej kupić bilety. Dniem darmowego zwiedzania, podobnie jak darmowy dzień w najciekawszych muzeach w Krakowie, jest tu wtorek. Tutaj piszemy więcej i przedstawiamy cennik Muzeum Czartoryskich.

Muzeum Inżynierii i Techniki

Dla fanów lotnictwa ciekawym miejscem jest Muzeum Lotnictwa Polskiego, a dla fanów historii II wojny światowej tłumnie odwiedzane przez obcokrajowców muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera. W naszej opinii jednak nie są to obowiązkowe miejsca, które warto zobaczyć w Krakowie. Są ciekawe ale są mocno skierowane na odbiorców z konkretnymi zainteresowaniami.

Atrakcje opcjonalne

W wielu przewodnikach po atrakcjach w Krakowie pojawiają się popularne w Krakowie miejsca, które w naszej opinii wcale nie są miejscami które koniecznie trzeba zobaczyć w Krakowie. Owszem niezwykle pięknym i urokliwym miejscem jest kąpielisko Zakrzówek znajdujące się w zalanym kamieniołomie. Kąpielisko z pływającymi basenami oraz otaczający je park z punktem widokowym na Wawel to jedne z bardziej popularnych miejsc ale to atrakcja dla osób, które przyjechały do Krakowa na dłużej.

Ciekawym miejscem w Krakowie jest Cmentarz Rakowicki. Być może to dość makabryczne miejsce ale jest to jeden z najsłynniejszych i, obok Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie, Powązkowskiego w Warszawie czy Rossy w Wilnie, najważniejszych polskich cmentarzy. Można go nazwać galerią sztuki pod gołym niebem i warto skierować na niego swoje kroki jeśli mamy więcej czasu na zwiedzanie Krakowa.

Podobnie sytuacja wygląda z Błoniami i położonym obok Parkiem Jordana. To w pewien sposób ciekawe miejsca, które można zobaczyć w Krakowie ale nie nadają się dla każdego, zwłaszcza nie dla osób które w Krakowie są tylko przez kilka dni.

Każdy kto przyjechał do Krakowa zauważył pewnie, że niewiele w nim dobrych punktów widokowych. Jednym z takich miejsc, które często pojawia się na listach atrakcji w Krakowie jest Kopiec Kościuszki. Wspominamy go tylko by pojawił się w tym tekście. Jeśli już lubimy kopce to zamiast Kopca Kościuszki warto odwiedzić Kopiec Krakusa. Pozostałe kopce w Krakowie szczerze – nie są w żaden sposób atrakcyjne dla standardowego turysty.

Dla niektórych ciekawym miejscem, które warto zobaczyć w Krakowie jest Nowa Huta. Dla Polaków to dość słaba atrakcja i przy krótkim wypadzie do Krakowa szkoda czasu na to miejsce.

Atrakcje w okolicy

Dla osób przyjeżdżających do Krakowa na dłużej, zwłaszcza dla turystów zagranicznych, popularnych jest kilka atrakcji znajdujących się w niewielkiej odległości od Krakowa. Są to przede wszystkim kopania soli w Wieliczce znajdująca się w miejscowości bezpośrednio graniczącej z Krakowem do której łatwo dojechać pociągiem z dworca głównego.

Drugim najczęściej odwiedzanym miejscem jest oczywiście muzeum w dawnym obozie zagłady Auschwitz Birkenau, które bez przewodnika można zwiedzać za darmo. Popularną destynacją jest oczywiście Zakopane, a wśród mieszkańców Krakowa niezwykle popularnym miejscem na jednodniową wycieczkę z Krakowa jest mała miejscowość Lanckorona.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl